Kaynak dikişlerinde yükleme durumlarına bağlı olarak yöntem ve kalite seçim esaslarının incelenmesi
Analyzing the method and quality level selection in weld seams depending on loading conditions
- Tez No: 244031
- Danışmanlar: PROF. NURULLAH GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Firmalar, iç ve dış pazarlarda varlıklarını sürdürebilmek için yüksek kalitede üretim yapmak zorundadırlar. Bu durum kaynaklı konstrüksiyonlar için de geçerlidir. Kaynaklı konstrüksiyonlarda kalite, kaynak dikişlerinin kalitesiyle doğrudan ilgilidir.Kaynak kalitesine kaynak metali, çevresel koşullar, dizayn, kaynakçılar gibi bir çok faktör etki eder. Yüksek kalitede bir kaynak dikişi oluşturmak için tüm bu faktörlerin kontrol altında tutulması gereklidir.Çalışmanın ilk 6 bölümünde kaynak kalitesini etkileyen unsurlar, kaynak tekniğinde kullanılan ilgili standart ve talimatnameler, kaynaklı konstrüksiyonların ölçülendirme konseptleri ve kaynak mukavemeti incelenmiştir. 7. bölümde, tasarım değiştirilerek, tasarıma uygun olarak yöntem ve kaynak parametrelerinin seçilmesi incelenmiş, ve bu parametrelere göre sonlu elemanlar yoluyla analizi yapılmış. Bu analiz ile kaynak kalitesini etkileyen unsurlardan tasarım, kaynak metali, kullanılan kaynak metal miktarı değiştirilerek sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Firm?s production must assume high quality in order to survive in the internal and external market. This is also sam efor welded constructions. In welded constructions, quality is related with weld beams.Weld quality is affected by many factors such as welded and welding materials, enviromental conditions, design, operators, etc. For ensuring high quality in welded structures, all these factors must be controlled.In the first 6 chapters, the factors that affect the weld quality, the norms and instruction manuals about welding techniques, measurement consepts about welding constructions and weldment resistance are analyzed. In seventh chapter, by changing the design of the construction, the welding method and welding parameters are analyzed with FEM. In this analyze, the factors that affect the welding quality have changed, and the results are explained.