Dökümde akıcılık ve akıcılığı etkileyen faktörlerin araştırılması
Fluidity in casting and research of factors effecting fluidity
  1. Tez No: 244055
  2. Yazar: RASÜL ASLANDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Döküm tekniğinde parça yapısını ve kalitesini etkileyen etkenlerden en önemlileri katılaşma ve akıcılıktır. Ergimiş metalin kalıp içerisinde belirli koşullardaki karmaşık davranışı, sıcaklık ve malzeme bileşimi gibi çeşitli faktörlerin etkisi altındadır.Bu çalışmada döküm tekniğinde akıcılık kavramı ve akıcılığı etkileyen faktörler geniş bir literatür taraması ile araştırılmış ve malzeme bileşiminin akıcılığa etkisi deneysel çalışmalar ile test edilmiştir. Yapılan deneysel uygulamalarda öncelikle AISI 1040 alaşımsız çeliği belirli döküm şartlarında spiral kalıpta dökülerek akıcılığı ölçülmüştür. Daha sonra alaşımsız çeliğe çeşitli oranlarda Cr ve Ni ilavesi ile aynı döküm şartlarında dokuz adet daha döküm yapılarak akıcılıklar ölçülmüş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Döküm tekniğinde akıcılığı artırıcı en önemli etken sıcaklıktır. Çelik dökümlerde alaşımsız çeliğe Cr ve Ni ilavesi çeliğin akıcılığını artırarak spiral kalıpta katılaşmadan daha fazla yol almasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The most important factors affecting material structure and quality in casting are solidification and fluidity. Complex behavior of melted metal in mold in specific conditions is affected by several factors such as temperature and material composition.In this study, casting fluidity and factors affecting fluidity was researched in literature and affect of material composition to fluidity has been tested via experimental studies. In experimental studies, firstly, AISI 1040 carbon steel poured into a spiral mold in specific conditions and its fluidity was measured. Then, Cr and Ni were added to carbon steel at various rates and nine more castings poured under the same conditions, fluidities measured and results commented. The most important factor increasing casting fluidity is temperature. Adding Cr and Ni to carbon steel increased the fluidity of cast steels and helped melted metal fill the spiral mold more before it solidified.