Zeminde tünel açılması sırasında hasar oluşan kusurlu bir yapıda tünel etkisi ve deprem durumu gözönüne alınarak hasar seviyesinin belirlenmesi
Determining the damage level considering tunneling and earthquake effect of a defective constructed building damaged by tunneling
- Tez No: 244056
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE DORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, zeminde tünel kazı çalışmaları sırasında hasar oluşan, projesine aykırı inşa edilmiş bir yapı incelenmiştir. Tünel kazları zeminde oturmalara neden olmaktadır. Tünelin geçtiği hatta yer alan yapılarda, bu oturmaların tahmin edilmesi oldukça önemlidir. Ancak bu oturmaların yapıya etki ettirilmesi oldukça zahmetlidir. Gerçekçi bir davranışın elde edilebilmesi için zemin-yapı etkileşim probleminin çözümü gerekmektedir.Tünel kazısı nedeniyle mevcut yapıda meydana gelecek hasar durumu ve seviyesi, doğrusal elastik hesap yönteminin ETABS yapısal analiz programında uygulanması ile belirlenmiştir. Öncelikle, tünel açılmasından dolayı oluşan düşey deplasman değerleri Plaxis programı ile hesaplanmış ve temel sonlu eleman ağına atanmış elastik yaylara etki ettirilmiştir. Mod birleştirme yöntemi ile dinamik analiz yapıldıktan sonra kolon ve kiriş elemanlarına gelen kuvvetler ?Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007?de yer alan değerlendirme yöntemi çerçevesinde ele alınmıştır. Çerçeve elemanların sünekliğine ve deprem etkisinden dolayı oluşan kuvvetlere bağlı olarak yapı hasar seviyesi ?Göçme Durumu? olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a building, constructed contrary to its project, which was also damaged due to tunneling, was examined. Tunneling through soils, results in ground loss, causing surface settlements. Where the tunnel drive passes below an existing structure, it is important to estimate these settlements upon the structure. However, the ground deformations should not simply be imposed upon a structure, because the structure contributes to stiffening of the ground. A computational soil-structure interaction analysis is required to obtain detailed stress?deformation response.The damage caused by settlements and its level for the sample building, was estimated by linear elastic method, applied in the program ETABS. First, surface settlements due to tunneling, were computed by Plaxis program, and then effected on the springs assigned on the nodes of the finite element mesh for foundation. After performing dynamic analysis using mode superposition method, the necessary forces for column and beam sections were computed and compared to the procedure recommended in ?Specifications for the Structures to be built in Seismic Zones 2007?. Designated damage level for the building, which depends on ductile behavior and forces arising due to earthquake effect of frame elements, was found as ?Collapse Level?.