Schistasoma mansoninin laboratuvarda sürdürülmesi ve evrim şekillerinden antijen hazırlanması
- Tez No: 24407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmalarımızda Amerika ve İran'dan temin edilen S. manşon i suşunun laboratuvar şartlarında hayat döngüsünün tamamlanması ve bunun kesintisiz olarak sürdürülmesi sağlanmıştır. Laboratuvarda sürdürülen bu susun evrim dönemlerinden ELISA için erişkin, miracidum ve cercaria eriyik antijenleri IFA Testi için ise erişkin, yumurta, miracidium ve cercaria antijenleri hazırlanmış ve duyarlılıkları araştırılmıştır. ELISA testinde en yüksek duyarlılık erişkin ve miracidium antijenleriyle IFA Testinde ise erişkin ve yumurta antijenleriyle elde edilmiştir. Cercaria antijenleri ise her iki yöntemde de en düşük duyarlılıkta bulunmuştur. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, complete life cycle of a S. manşon i strain provided from USA and IRAN was performed in laboratory conditions. Adult, miracidium and cercaria soluble antigens for ELISA, adult, miracidium, egg and cercariae particul antigens for IFA was prepared and their sensitivity was investigated. Highest sensitivity was obtained in adult and miracidium antigen in ELISA, adult and egg antigen in IFA. Cercariae antigens was found to be low sensitive in both tests. 56