Sıvı ve gaz içeren tasarımlarda çalışan sızdırmazlık elemanlarının incelenmesi
Analysing the sealing components function in designs contain liquid and gas
  1. Tez No: 244072
  2. Yazar: MUHAMMET FURKAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM E. BOĞOÇLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sızdırmazlık gereksinimi, sanayide sürekli çalışan pompa, kompresör, karıştırıcı gibi sistemlerde karşılaşılan en büyük problemlerden biridir. Endüstrinin temel ihtiyaçlarından biri olan proseslerdeki sızdırmazlığın sağlanması, sanayi devriminden bu yana mühendis ve teknisyenlerin karşılaştıkları en büyük problemlerden biri olmuştur.Bu çalışmada, proseslerde yaygın olarak kullanılan belli başlı sızdırmazlık elemanlarının sınıflandırılmaları yapılmış, çalışma prensipleri, kullanım yerleri, parçalarının malzeme özellikleri, görevleri, örnek konstrüksiyonlardaki montaj durumları detaylı olarak anlatılmış; çeşitli sızdırmazlık elemanlarının hali hazırda kullanılan bilgisayar programlarında yapılan gerilme analizlerinden bahsedilmiştir. Ayrıca, herhangi bir katı sızdırmazlık elemanı kullanılmadan gazların sızdırmazlığının sağlandığı sıvı sızdırmazlık durumu da ayrı bir başlık altında ele alınmıştır.Günümüzde makinelerde, kesintisiz çalışmayı sağlamak amacıyla basit sızdırmazlık elemanları yerine yüksek sızdırmazlık performansına sahip mekanik sızdırmazlık elemanları kullanılmaya başlanmıştır. Makine sanayindeki gelişme de daha güvenilir mekanik salmastraların kullanılmasını mümkün kılmıştır. Özellikle pompa ve kompresör gibi sanayide çok kullanılan makinelere olan talebin artması ve kullanımlarının zamanla yaygınlaşmasıyla salmastraların önemi zamanla daha da anlaşılmış, bu makinelerin üretim sırasında arıza yapmadan sürekli çalışma durumu üretim kaybının olmaması ve işletmenin durmaması için de hayati bir önem kazanmıştır.Çalışmanın yedinci bölümünde ise salmastralar; yumuşak, mekanik salmastralar ve özel salmastralar başlığı altında, performanslarına etki eden faktörler; çevresel etkenler başlığı altında anlatılmıştır. Ve salmastra aşınma ömrünü uzatacak yeni düzenlerin geliştirilmesi, geliştirilenlerin test aparatında dayanım sürelerinin ölçülmesi ve şeker fabrikasına uygulanmasını kapsayan bir çalışmadan elde edilen veriler ışığında ise, kireç sütü pompalarına konan mekanik salmastranın değişik faktörler göz önüne alınarak maliyet analizi yapıldığında;mekanik salmastranın 750 saatle kendini amorti ettiği, fitil salmastra ile sağlanan sızdırmazlık durumuna nazaran 8000 saatlik kazanç sağladığı ve mekanik salmastralı Tip 7 salmastra kutusunun mekanik salmastra deneyleri içinde en iyi neticeyi verdiği görülmüş ve aynı şartlarda kullanılan en iyi yüzey çiftinin ise grafit- seramik olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study main sealing components frequently used in processes are classified; working principles, range of usage, material species of their pieces, functions, assembling situations in sample constructions are explained detailedly and stress analyzes in recently used pc programs of the sealing components are cited. Also, the gas sealing situation without using a solid sealing component is discussed under another title.Recently, in the machines, in order to supply constant working, instead of primitive sealing components, the mechanical sealing components with high sealing ability are used. The development in endustry enabled usage of more safe stuffing boxes. By increasing demand about most used machines like pomps and compressors and their more common usage , the importance of the stuffing boxes has been understood . The necessity of permanent working of this machines without breakdown has carried a critical position not to cause production loss and ceasing in the actuation.At the seventh section of our study, the stuffing boxes has been explained under the titles of soft stuffing boxes and mechanical stuffing boxes and factors affect their workings are explained under the title of environmental factors. And by the contributing parameters gained from some operation as developing new systems extend stuffin boxes terms of life, measuring resistance life of developed ones in the test device and applying a sugar production unit in a factory a mechanical stuffing box fixed into a lime milk pumps cost analyse has been done. As a result, it is examined that mechanical stuffing boxes had amortized themselves by working for 750 hours and on the analogy that sealing made with match stuffing boxes, had supplied 8000 hours income and type 7 stuffing box organisation experiment with mechanical stuffing box introduced best result among the mechanical stuffing box experiments and graphite-ceramic had been the best surface couple used under equal conditions.