Bazı organik kirliliklerin yüzey aktif madde modifiye edilmiş killerle uzaklaştırılması
Removal of some organic contaminants by surfactant modified clays
- Tez No: 244073
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ KOCAOBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Endüstriyel atıksuların doğaya yaptığı etkiler önemli düzeyde, doğal dengeyi değiştirici ve bazı durumlarda geri dönülmez nitelikte olmaktadır. Bu nedenle atıksuların arıtılması günümüzün en önemli çevre konularındandır.Atıksulardaki kirleticilerin uzaklaştırılması yöntemlerinden biri adsorpsiyondur. Adsorpsiyonda yüksek verimi nedeniyle en çok kullanılan adsorban madde ise aktif karbondur. Aktif karbonun veriminin yüksek olmasına rağmen maliyetinin yüksek olması daha ucuz adsorbanların araştırılmasına neden olmuştur. Bu nedenle daha ekonomik olan doğal killerin kullanılması yaygın olarak ele alınmaktadır. Doğal killer yüzey aktif maddelerle modifiye edilerek organik kirleticileri tutma kapasiteleri arttırılmaktadır.Bu çalışmada fenol ve 4-klorofenolün 16-2-16, 16-4-16, 16-6-16, 14-4-14 ve 12-4-12 gemini yüzey aktif maddelerle modifiye edilmiş bentonit ve sepiyolit üzerindeki sorpsiyonu incelenmiştir. Fenol ve 4-klorofenol giderim verimi uzerine, sıcaklık (20, 40, 60 oC), başlangıç pH değeri (pH 1-9 arasında), başlangıç konsantrasyonu (10, 25, 50, 100, 250 mg/L), karıştırma hızı (50, 150, 250 rpm) ve adsorban miktarının (0,1, 0,2, 0,5, 1,0 g/ 50mL) etkileri araştırılmıştır. Zamana bağlı olarak kinetik çalışma yapılarak fenol ve 4-klorofenolün modifiye edilmiş bentonit ve sepiyolitle uzaklaştırılması da incelenmiştir.Çalışmalarda 4-klorofenolün fenole oranla modifiye sepiyolit ve bentonite daha fazla tutunduğu, sepiyolitin ise bentonite oranla fenol ve 4-klorofenolü daha fazla uzaklaştırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects the industrial wastewater made to the nature are at an important level and result in the irrevocable change of natural balance. Thus, the treatment of wastewaters is an important environmental concern.One of the methods used for removal of pollutants from wastewaters is adsorption process. Due to its high fertility in the adsorption, active carbon is the most common adsorbent. However, being high of its cost causes to research cheaper adsorbents. Thus, recently the use of natural clays, which are more economical compared to active carbon, are being studied. By modifiying the natural clays, the adsorption capacities are improved.In this study, sorption of phenol and 4-chlorophenol onto bentonite and sepiolite which were modified with 16-2-16, 16-4-16, 16-6-16, 14-4-14 ve 12-4-12 gemini surfactants was investigated. The influence of temperature (20, 40, 60 oC), initial pH values (between pH 1-9), initial concentration (10, 25, 50, 100, 250 mg/L), agitation speed (50, 150, 250 rpm) and adsorbant cencentration (0,1, 0,2, 0,5, 1,0 g/50mL) were studied. Kinetic study, based on agitation time parameter for removal of phenol and 4-chlorofenol from solutions by modified bentonite and sepiolite, was also performed.In this study, it is observed that modified bentonite and sepiolite have more adsorption capacity towards 4-chlorophenol compared to phenol, and also compared to modified bentonite, modified sepiolite showed a higher fertility for both organic pollutants.