Bazı pestisidlerin kullanılmış ağartma toprağından elde edilen adsorbentler ile adsorpsiyonu
Adsorption of some pesicides by the adsorbents produced from spent bleaching earth
- Tez No: 600505
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RAUF BİRSEHAN MAHRAMANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son 50 yılda çevre kirliliği ekolojik dengeyi etkilemiş ve insanlara, toprak ve suya zararlı etkilerde bulunmuştur. Diğer taraftan pestisidlerin kullanımının dünya nüfusunun doyurulmasında oynadığı büyük rol nedeniyle bu maddeler önem kazanmıştır. Pestisidler topluma büyük faydalar sağlamasına rağmen bu maddeler insanlara ve çevrelerine olumsuz etkilere de neden olmuştur. Eğer pestisid içeren akımlar uygun metotlarla muamele edilirse pestisid kirliliği azaltılabilir. Sulardan organik maddeleri uzaklaştırmak için birçok metot kullanılmaktadır. Bu metotlar arasında adsorpsiyon en uygunlarından biridir ve aktif karbon yüksek yüzey alanı ve prozite nedeniyle adsorpsiyon proseslerinden çok kullanılan adsorbenttir. Bununla beraber aktif karbon pahalıdır ve aktif karbonun kullanımı arıtma proseslerinin maliyetini arttırmaktadır. Bundan dolayı bilim insanları sularda organik ve inorganik kirlilikleri uzaklaştırmak için ucuz adsorbentler üzerine çalışmaktadır. Kullanılmış ağartma toprağı yenilebilir yağ endüstrisinin katı atığıdır ve bu atık yeni bir adsorbent üretmek için ham madde olarak seçilmiştir. Bu maddenin iki bileşeni vardır; filtre presi ile uzaklaştırılmamış kalıntı yağ ve montmurollonit kil. Bu atık kapalı ve açık depolarda depolanmaktadır. Yangına neden olduğundan bu atık tehlikelidir. Bundan başka depolanması üretim maliyetlerini de arttırmaktadır. İyi bir çözüm bu atığı uygun bir alanda kullanmaktır. Laboratuvarımızdaki ve dünyadaki diğer laboratuarlardaki diğer araştırmacılar bu atığı yeni adsorbentler elde etmek için ham madde olarak kullanmaktadır ve bu atıktan elde edilen adsorbentler arsenik, pestisid, florür, pikolinler, kurşun, bakır ve boyar maddeler gibi bir çok kirliliğin uzaklaştırılmasında kullanılmış ve bu çalışmalardan iyi sonuç alınmıştır. Bu çalışmada 3 pestisid (bentazon, malathion ve karbofuran) kirlilik olarak seçilmiş ve kullanılmış ağartma toprağı ise yeni adsorbentler üretmek için ham madde olarak seçilmiştir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı, bentazon, malathion ve karbofuranın sulardan uzaklaştırılması için yeni adsorbentler geliştirmek ve bu adsorbentlerin arıtma tesislerinde kullanılabileceğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
During the last 50 years, environmental pollution has impacted the ecological balance and did harmful effects for human beings, land and water. On the other hand, pesticides have gained importance since the use of pesticides plays a major role in the feeding the world's population. Although pesticides have brought many benefits to society, these substances have also resulted in adverse effects in humans and their environment. If the effluents that contain pesticides are treated by suitable methods, pesticide pollution can be reduced. There are many methods to remove organic substances from waters . Among these methods , adsorption is one of the suitable methods and activated carbon is the most widely used adsorbent in the adsorption processes since they have high surface areas and porosity. However activated carbon is expensive and the use of activated carbon increases the cost of treatment processes. Therefore scientists have studied on cheap adsorbents to remove organic and inorganic pollutants fron waters. SBE (spent bleaching earth) is a solid waste of the edible oil industry and was chosen as a raw material to produce new adsorbents. It has two components; residual oil not removed by fitler pressing and montmorillonite clay. This waste is stored in covered storage space or open storage. This waste is dangerous since it causes fires. Moreover its storage increses the costs of production. Agood solution is to use this waste in a suitable area. The researchers in our laboratory and in other laboratories in the world, use this waste as raw material to produce new adsorbents and the adsorbents produced this waste have been used to remove many pollutants such as arsenic, pesticides, fluoride, picolines,lead, copper and dyestuffs and good results have been obtained from these studies. In this study, three pesticides (bentazon, malathion and carbofuran) have been chosen as pollutants and spent bleaching earth has been chosen as raw material to produce new adsorbents. In this context the aim of this study is 1) to develop new adsorbents for the removal of bentazon, malathion and carbofuran 2) to show applicability these adsorbents in treatment systems.