Tarımsal üretimde enerji girdi çıktı analizlerinde kullanılacak internet tabanlı bir yazılımın geliştirilmesi
Developing an internet based software for the energy input-output analyses in crop production
- Tez No: 244094
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT M. SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Energy, Engineering Sciences, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tarımsal üretimle ilgili olarak yapılacak enerji analizleri, tarımsal sistemlerin enerji tüketimi açısından tanımlanıp gruplandırılmasında önemli bir yaklaşımdır. Son yıllardaki sürdürülebilir tarım ilkeleri doğrultusunda bir tarımsal üretim projesinin değerlendirilmesinde ekonomi, enerji ve çevre üçlüsü birlikte incelenmektedir. Başka bir açılımla, herhangi bir tarımsal üretim kolunda birim alandaki ürünün enerji eşdeğeri ile üretim için harcanan enerji eşdeğeri arasındaki oran, başarılı ve kârlı bir üretim için bir gösterge ve bir kıyas değeri olarak kullanılmaktadır.Bu çalışmada, bitkisel üretim için enerji girdi-çıktı analizlerinin yapılabileceği AgrEN_I/O v 1.0 Beta isimli internet tabanlı bir yazılım geliştirilmiş, Çukurova Bölgesinde yetiştirilen 1. ürün mısır üretimi için yapılan hesaplamalarda kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy analyses is a fundamental approach in defining and classifying the agricultural production systems in terms of energy consumption level. In recent years, economics, energy consumption and environmental awareness are all together essential considerations which refer the sustainable agriculture concept in evaluating the agricultural production projects. The ratio between energy consumption per unit agricultural production area and having equilavent crop energy from same field is a good indication for how much the production is profitable.In this study, an internet based software, namely AgrEN_I/O v 1. 0 Beta, for energy input-output analyses for crop production was developed. Developed software was run for the first crop maize production in Çukurova region as an example.