Uluova'nın (Elazığ) hidrojeolojisinin coğrafi bilgi sistemleri ile incelenmesi
Hydrogeologıc assesment of Uluova (Elazığ) by geographıcal ınformatıon systems
- Tez No: 244093
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ERTUNÇ, YRD. DOÇ. DR. TOLGA ÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Elazığ ilinin halihazırda yıllık 24 milyon m3 içme suyu ve yaklaşık 5000 hektar tarım arazisinin sulama suyu ihtiyacı, Uluova'da açılan su sondaj kuyuları ile yeraltı sularından sağlanmaktadır. Bunun yanısıra Keban Baraj Göl'ü ile Hazar Gölü HES santrali tahliye ayağından alınan su karışımlarının, sulama kanallarına verilmesi ile de, Uluova'da yaklaşık 13,000 hektar tarım arazisi sulanmaktadır.Bu çalışmada ilk olarak 49 adet kuyu verisinden, 2004-2007 yılları arasında, altışar aylık 7 dönemde Uluova'nın yeraltı su seviyesindeki değişimler incelenmiştir. Haringet çayı, Keban Baraj Gölü, Hazar Gölü ve sondaj kuyularından alınan çeşitli su numuneleri üzerinde mevsimsel ve aylık olmak üzere fiziksel ve kimyasal analizler gerçekleştirilmiştir. Sular Piper, Schoeller, Wilcox ve ABD Tuzluluk diyagramları kullanılarak değerlendirilmiştir.Sonuç olarak Uluova'da yeraltı su seviyesi değişimlerinde sondaj kuyularının açıldığı tarihten günümüze kadar göreceli olarak bir azalma meydana geldiği belirlenmiştir. Hazar Gölü haricindeki yüzey ve yeraltısularının sulama suyu açısından uygun olduğu belirlenmiştir. Sodyum yüzdesinin yüksek olmasından dolayı Hazar Gölü tarımsal sulamaya uygun bulunmamıştır. TS 266 standartlarına göre, arsenik miktarı açısından Keban Baraj Gölü, Haringet Çayı ve bazı sondaj kuyuları içme suyu açısından uygun olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
24 million m3 annual drinking water requirement of Elazığ city and 5000ha agriculture land irrigation are acquired from the groundwater resources of Uluova plain. Moreover, 13,000 ha agriculture land irrigation is supplied by surface irrigation canals where water is taken from Keban dam reservoir and Hazar lake.In this study, seasonal (6 month period) groundwater fluctiations between 2004-2007 were assessed with respect to the 49 wells. Physical and chemical analyses were performed on water samples taken from Haringet stream, Keban dam reservoir, Hazar lake and water wells. Than, surface and groundwater samples were evaluated in Piper, Schoeller, Wilcox and USA Salinity Diagrams.It is determined that the groundwater level have been gradually decreasing in Uluova. Except the Hazar lake water, the rest of the surface and groundwaters were found suitable for agricultural irrigation purposes. Hazar lake water is inappropriate for agricultural irrigation due to its high Na content. Keban reservoir, Haringet stream and groundwater in certain water wells were found inappropriate for drinking water quality because of high arsenic content according to the TS 266 standarts.