Ankara koşullarında kuru tarım yapılan 100 hektarlık bir tarım işletmesi için enerji tüketiminin optimizasyonunu sağlayabilecek en uygun mekanizasyon modelinin tespiti
Determination of the most suitable mechanization model, which will be able to ensure optimization of energy consumption for a 100 hectare farm under arid climatic conditions in Ankara
  1. Tez No: 1121
  2. Yazar: AHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YAVUZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KOŞULLARINDA KURU TARIM YAPILAN 100 HEKTARLIK BİR TARIM İŞLETMESİ İÇİN ENERJİ TÜKETİMİNİN OPTİMİZASYONÜNU SA?LAYABİLECEK EN UYGUN MEKANİZASYON MODELİNİN TESPİTİ Ahmet ÇELİK Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Güngör YAVUZOAN 1987, Sayfa : 77 «füri : Prof. Dr. Güngör YAVUZOAN Prof. Dr. Bilge ERDİLLER Doç. Dr. Musa AYIK Tarımsal üretimde verimli ve kârlı bir mekanizas yon işletmeciliğinin sağlanabilmesi için, enerji etkinli ğinin en yüksek düzeyde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla, işletme için en uygun makine seti ve üretim deseni belirlenmektedir. Bu çalışmada, Ankara koşullarında kuru tarım ya pılan 100 hektarlık bir tarım işletmesinde enerji tüketi minin optimizasyonunu sağlayabilecek en uygun mekanizasyon modeli tespit edilmiştir. Doğrusal programlama yöntemi uygulanarak, tüm girdilerin enerji şeklinde ifade edildiği bu çalışmada, amaç denklemi, çıktı ve girdi enerji arasın daki farkı maksimize edecek biçimde hazırlanmıştır. Makine setleri oluşturulurken, traktöre en uygun alet ve makine lere yer verilmiştir. Burada, kuyruk mili gücünün yüzdesi olarak en ideal yüklenme oranı kabul edilen 0,85 aşıldı ğında, alet-makine ölçüsü bir boy küçültülmüştür. Oluşturulan doğrusal programlama modeli, simpleks yöntemle bilgisayarda çözümlenmiştir. Sonuçta, bu işletme için en uygun makine seti olarak, 30 BG*lü traktör ve ekip manlarının yer aldığı set-30 bulunmuştur. Ürün deseni 33 ha nadas, 42 ha buğday ve 25 ba arpa şeklinde olmuştur. Brüt enerji dönüşümü düşük olan mercimek, üretim dışı kalmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Enerji tüketiminin optimizasyonu, en uygun makine seti, doğrusal programlama, amaç denklemi, simpleks yöntem, yüklenme oranı, brüt enerji dönüşümü.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF THE MOST SUITABLE MECHANIZATION MODEL, WHICH WILL BE ABLE TO ENSURE OPTIMIZATI ON OF ENERGY CONSUMPTION FOR A 100 HECTARE FARM UNDER ARID CLIMATIC CONDITIONS IN ANKARA Ahmet ÇELİK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor : Prof.Dr. Güngör YAVUZCAN 1987, Page : 77 Jury : Prof.Dr. Güngör YAVUZCAN Prof. Dr. Bilge ERDÎLLER Assoc. Prof. Dr. Musa AYIK It is neccesarry for energy effectivness to be achieved at the highest level in order that in agricultural production a productive and profitable mechanization management is ensured. Because of this, the most suitable field machinery systems and production pattern were determined for the farm. In this study, a linear programming model was created and the optimum power level and matching implements were determined in order to maximize the gross Veneffgy return of objective function for 100 hectare farm under arid climatic conditions in Ankara. All the inputs were changed to the similar energy values. While forming the machinery systems, the optimum implement widths were selected. Here, the most reasonable loading as percent of maxsimum PTO power was accepted as 0,85. The implement size was reduced to next smaller size available, when the load exceeded 85 percent of maxsimum PTO power. A computer program, was. developed for solving the linear programming problem through" simplex algorithm. In result, system-30 including a 30 BG tractor and its implements was selected as optimum machinery system and the production pattern is in the shape of 42 ha wheat, 25 ha barley and 33 ha left fallow, The lentil's gross energy return is low for this reason this crop was outside of production. KEY WORDS : Optimization of energy consumption, optimum machinery system, linear programming, objective function, simplex algorithm, loading ratio, gross energy return*