Tenoksikam'ın formulasyonu ve stabilitesi üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 24410
  2. Yazar: ÖZGEN ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL AŞICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
131 ÖZET Yeni bir kimsayal grup olan oksikamlar grubundan tenoksikam son zamanlarda tanıtılan steroid olmayan bir ilaçtır. Bu gruptaki diğer ilaçlar gibi antienflamatuvar, analjezik ve antipiretik özelliklere sahiptir. Yapılan literatür araştırmasında bu maddenin stabilitesi ile ilgili bilgilerin çok az olduğu saptanmış, bu nedenle bu çalışmada tenoksikamın stabilitesi üzerine farklı sıcaklık ve pH etkisi incelenmiştir. Bu amaçla çalışmamızın birinci bölümünde tenoksikam asit pH hırda çözünmediğinden, tenoksikamın nötral ve alkali pH larda (pH=7-ll) çözeltileri hazırlanmış ve 40°, 60° ve 80°C de hızlandırılmış stabilite çalışmaları yapılmıştır. Oda sıcaklığındaki yanlanma süreleri ve raf ömürleri hesaplanarak en uygun pH nın Soren- sen-fosfat tamponu ile hazırlanan pH 7 olduğu saptanmıştır. Bu pH da raf ömrü 81.018 gün, aktivasyon enerjisi ise 27498.732 kalori/mol olarak bulunmuştur. Çalışmamızın ikinci bölümünde tenoksikamın 100 °C de asit ve alkali hidrolizi yapılmış, her ikisinde de aynı parçalanma ürünü elde edilmiştir. Asit hidrolizi ile parçalanma ürünü daha fazla elde edildiğinden bu ürünün yapısı değişik spektroskopik yöntemlerle aydınlatılarak, toksik bir madde olan 2-aminopiridin olduğu bulunmuştur. Ayrıca stabil pH kırda hazırlanan tenoksikam enjektabl çözeltilerine farklı sterilizasyon koşullarının etkisi incelenmiş ve bunun sonucunda steril filtrasyonla sterilize edil meleri uygun bulunmuştur. Çalışmamızın son bölümünde tenoksikamın ve ticari preparatlarının enzimli ve132 enzimsiz yapay mide ve yapay barsak ortamlarında stabilitesi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu ortamlardan yapay mide ortamında tenoksikamın daha çok parçalandığı ancak ticari preparatlarında parçalanmanın daha yavaş olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
133 SUMMARY Tenoxicam is a recently introduced nonsteroidal anti-inflammatory drug (NSAID) that belongs to the novel chemical group of oxieams. In common with other NSAIDs, tenoxicam exhibits anti-inflammatory, analgesic and antipyretic properties. There has been no much work in literature on the stability of this substance. For this reason, in this study the effects of pH and temperature on the stability of tenoxicam were investigated. In the first part of the study, the alkaline and neutral solutions of tenoxicam at different values between pH 7-1 1 were prepared because of not being soluble in acidic pH. And then these solutinos were kept at temperatures such as 40°; 60° and 80° C and accelerated stability tests were carried out to determine their shelf-lives and t,^ at room temperature. It has been found that the most suitable pH for tenoxicam solutions was pH 7 which have been prepared by using Sorensen-phosphate buffer. The shelf-life was 81.018 days and the activation energy was 27498.732 calori/mol at this pi I. In the second part of the study the degradation products in alkaline and acidic pH at 100 °C were investigated and the same degradation products were found. Due to the degradation product of acidic pll was greater than alkaline pH, the degradation product was separated in acidic pH by using TLC and spectroscopic methods. It has been proved to be a toxic substance 2-aminopiridine. The effect of different sterilization conditions were examined in solutions of tenoxicam at stabil pH values. It has been found that the most suitable sterilization of134 tenoxicam solutions was sterile Filtration. At the end of the study the stability of tenoxicam and commercial preparations in simulated gastric and intestinal media with or without enzymes was investigated. In comparision it was observed that the degradation was seen in simulated gastric media, but the degradation rate was slower for commercial preparations.