Four dimensional stringy black holes
- Tez No: 24411
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Sicim teorisinin dört boyutlu, yüklü kara delik çözümleri bir efektif sicim aksiyonu çerçevesinde incelenmektedir. Elektrik ya da diyonik yük içeren çözümler genelleştirilmiş dualite dönüşümleriyle elde edilebildiğinden, yalnızca manyetik yüklü kara delikler ele alınmaktadır. Yüksüz test parçacıklarının bir sicim kara deliğinin etrafındaki yörüngeleri bulunmaktadır. Sicim kara deliğinin sıcaklığı ve entropisi tartışılmaktadır. Bu çözümlere ilişkin Newman-Penrose değişkenleri hesaplanmaktadır. Sonuçlar genel görecelikteki Reissner-Nordström kara deliklerinin özellikleriyle karşılaştırılmaktadır. Sicim teorisinin kara deliklerin tekillik yapılarını, ufuklarını ve termodinamik özelliklerim değiştirdiği fakat cebirsel özelliklerini koruduğu görülmektedir. Son olarak daha genel bir çözümler sınıfı olan sicim Robinson-Trautman ailesi oluşturulmaktadır. Bu yeni ailenin özel bir hal olarak sicim kara deliklerini içerdiği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Charged black hole solutions of the string theory are studied in four space-time dimension within the framework of an effective string action. Since electrically charged or the dyonic solutions can be obtained by generalized duality rotations, only the magnetically charged black holes are considered. The trajectories of neutral test particles on a stringy black hole background are determined. The Hawking temperature and the entropy of a stringy black hole are discussed. The Newman-Penrose variables for these solutions are computed. The results are compared with the properties of the Reissner-Nordström black holes of general relativity. It is found that string theory modifies the singularity structure, horizons and the thermal properties of the black holes in an interesting manner but preserves the algebraic properties of these space-times. A more general class of solutions to the string field equations, the stringy Robinson-Trautman family is then constructed. It is shown that this new family contains, as a special case, the stringy black hole solutions.