0-5 yaş arası çocuklarda febril konvülzyon görülme sıklığı ve rol oynayan demografik özellikler
- Tez No: 24409
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ EREFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Febril konvülzyon“/. 2-6 oranla çocukluk cağının en sık görülen nörolojik problemlerinden biridir. En sık 3 ay 5 yas arası çocuklarda görülür. 38 C 'nin üzerinde ateşli çocuklarda oluşma riski vardır.Hastalığın ortaya çıkmasında ateşin yükselme hızı hastanın yası, kalıtımsal özellikler önemli risk faktörleridir. Doğum çevresi alaylar ise kolaylaştırıcı -faktör olarak -febril konvülzyonlu vakaların ”/. 17'sinde bulunur. Aile hikayesi vakaların "/. 26'sında pozitif bulunmuştur.Febr i 1 konvülzyonlu çocukların '/. 30-40'ında konvülzyon rekürrensi, '/. 10 oranında epilepsi, mental fonksiyonlarda yavaşlama veya fiziksel yaralanma gibi olaylar gelişebilir. Düzeni i ve etkili tedavi ile iyi bir prognoz elde edi lebi lir. Bu araştırmada febril konvülzyonun prevalansı ve etki edebilecek sosyodemografik özellikler ve febril konvülzyonun çocukların, öz ve soy geçmişleri ile ilişkisi görüşme yolu ile anket uygulama tekniği ile araştırılmıştır. Araştırma Bursa ili Orhangazi ilçesi merkez sınırları içinde ikamet eden 0-5 yaş grubu çocuklar üzerinde 15 Ağustos- 5-47- Ekim 1992 tarihleri arasında yapılmıştır. Sonuç olarak 400 çocuk üzerinde yapılan araştırmalardan -Febril konvülzyon görülme sıklığı %5.25 olarak bulunmuştur. Poziti-F aile hikayesinin -Febril konvülzyona anlamlı derecede etkisi bulunmuş ve -Febril konvülzyonluların V. 33.3'ünde poziti-f aile hikayesi tespit edilmiştir. Eğitim düzeyi arttıkça -Febril konvülzyon riski azalırken, sosyo-ekonomik düzeyin anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. Doğum çevresi olaylar ile -Febril konvülzyon görülme oranı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş ve doğum çevresi olayların -Febril konvülzyon riskini arttırdığı saptanmıştır. Febril konvülzyonun kızlarda görülme oranı V. 5 ve erkeklerde görülme oranı V. 5.4 olup istatistiksel açıdan anlamlı bir -Farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Febril convulsion is one of the neurological problems which appears most -Frequently in the childhood with the percentage of 2-6. Mostly, it is seen in children who are between 3 months and 5 years old. Children who have -fevers over 38 C are under the risk o-f getting -febrile convulsion. The speed at which the -fever increases, the age o-F patient and the genetic properties play an important role in the development o-f the disease as the risk -f actors. However, perinatal events are present at the 17 percent o-f the children with febrile convulsion as predisposent factors. Also family history hase been found positive at the 26 percent of the events. The probability that convulsions reoccurs in the children with febrile convulsion is 30 to 40 percent and in the same children the percentage of development of epilepsy is 10. In addition, decline in mental functions and physical injuries may occur in theese children. A good prognose may be obtained with the regular and effective management of treatment.-49- In this thesis, prevaiance of -Febrile convulsion, the socio-demographic peculiarity and the relation between febril convulsion and the background of children are investigated using the technic of anket by directly interviewing people. This research has been done between 0-5 years old children in Orhangazi -From 15-th o-F august to 5-th October 1992. As a result, -From the study on 400 children it has been obtained that the percentage o-f prevaiance o-f.Febrile convulsion is 5. 25. Also, it has been -Found that the.Family history is a very important effect on febrile convulsion and at the 33.3 percent of febrile, the family history has been seen positive. Eventhough, the risk of febrile convulsion decreases as the educational level increases, no significant relation between socio-economical level and the deBease has been found. In addition, the very important relation between perinatal events and the percentage of occurance of febrile convulsion haB been obtai ned. Also, it has been seen that perinatal events increase the risk of febrile convulsion. On the other hand, since in the female and male patients the persantages of prevaiance of this desease are 5 and 5.4, respectively; this defference has not been considered important according to the statistical facts.