Poli(pirol-ko-o-toluidin)'in elektrokımyasal sentezi karakterizasyonu ve demirli malzemeler üzerinde korozyon performansının belirlenmesi
Electrochemical synthesis characterization and determine of corrosion performance on iron based materials of poly(pyrrole-co-o-toluidine)
  1. Tez No: 244109
  2. Yazar: SÜLEYMAN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERBİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, poli(pirol-ko-o-toluidin)'in elektrokimyasal sentezi, klorürlü ve sülfatlı çözeltilerde demirli malzemeler yüzeyinde korozyon davranışları, termal kararlılığı ve fizikokimyasal özellikleri araştırılmıştır. Kopolimer sentezi farklı monomer oranlarındaki pyrrole: o-toluidine 9:1, 8:2 and 7:3 çözeltilerde gerçekleştirilmiştir. Bütün monomer oranlarında sıcaklığın kopolimerizasyonda ve film gelişiminde çok önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Kopolimer kaplamalar SEM görüntüleri, UV-Vis, FT-IR Spektroskopik teknikleri ve dönüşümlü voltametri ile karakterize edilmiştir. Ayrıca kopolimer filminin termal kararlılığı DSC ile belirlenmiştir. Kopolimer kaplamaların korozyon davranışları Elektrokimyasal İmpedans Spektroskopisi (EIS) ve anodik polarizasyon eğrileri yardımıyla araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In This study, the electrochemical synthesis, corrosion behavior on iron based materials in chloride and sulfate containing solution, thermal stability and electrochemical properties of poly (pyrrole-co-o-toluidine) were investigated. Synthesis of the copolymer was achieved in various monomer feed ratio solution pyrrole:o-toluidine 9:1, 8:2 and 7:3 by using cyclic voltammetry technique. The temperature of synthesis solution was found to have a vital role on copolymerization and film growth, as much as the monomer feed ratio. The copolymer coatings have been characterized by using SEM micrographs, UV-visible and FT-IR spectroscopy techniques and cyclic voltammetry. Also, thermal stability of copolymer film was determined by DSC. The corrosion behavior of copolymer coatings were investigated by means of Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) and anodic polarization curves.