Design of air-conditioning system with dehumidification
Nem almalı bir iklimlendirme sisteminin tasarımı
- Tez No: 244132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, nem almalı (desisif) bir iklimlendirme sistemi ele alınmıştır. İklimlendirilen mahale gönderilen taze havanın neminin önce bir nem alıcı üzerinden geçirilerek düşürüldüğü ve daha sonra ?kuru soğutucu serpantini?ne sahip buhar sıkıştırmalı bir soğutma çevrimi tarafından soğutulduğu bir sistem tasarlanmıştır. Sistemin performansını artırmak için, dış havayla ön soğutma, atık soğu geri kazanımı, atık havanın buharlaştırmalı soğutma ile soğutulması ve nem alıcıdan nemin uzaklaştırılmasında güneş enerjisi türü ucuz bir ısıl enerji kaynağının kullanılması öngörülmüştür. FORTRAN programlama dilinde yazılan bir program kullanılarak tasarlanan sistemin enerji alanizleri yapılmış ve ele alınan sistemin hijyenin önemli olduğu uygulamalarda kullanılabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a desiccant based air-conditioning system suitable for hygienic applications is considered. The moisture of supply air is reduced with a solid desiccant wheel and its temperature is decreased by ?dry coil? of a vapor-compression refrigeration cycle. To enhance the performance of the system, some technologies such as ?pre-cooling with outdoor air?, ?waste cool recovery?, ?pre-cooling of waste air with evaporative cooling? and ?use of a cheap thermal energy source such as solar energy to remove the moisture from the desiccant? are utilized. Energy analysis of the system considered is carried out using a program written in FORTRAN language and suitability of the system is investigated for the health care facilities in which hygiene is crucially important.