Akçakent floritlerinin termolüminesans özelliklerine tuzak parametrelerinin çalışılması
Determinatin of trap parameters on thermoluminescence (TL) characteristics of Akçakent fluorite
  1. Tez No: 244131
  2. Yazar: CEYDA HABİBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YEĞİNGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin Çiçekdağı Masifi, Kırşehir iline bağlı olan Akçakent ilçesinden alınan doğal florit kristalinin termolüminesans özellikleri incelenmiştir. Bunun için florit kristali tavlama yapılmadan farklı ısıtma oranları (3°C/s, 5°C/s, 7°C/s ve 9°C/s) için 5Gy radyasyon verilerek çalışıldı. Aynı örnek 200°C, 300°C ve 400°C sıcaklıklarında 15'er dakika tavlandı ve her tavlama sonrasında 5Gy ile 100Gy arasında doz verilerek 5°C/s ısıtma oranında TL ışıma tepeleri kaydedildi. Farklı bir florit örneği alınarak, 50°C, 100°C, 200°C ve 300°C sıcaklıklarında 15'er dakika tavlandıktan sonra 1°C/s, 3°C/s, 5°C/s, 7°C/s ve 10°C/s değişik ısıtma oranlarında 5Gy doz verilip TL okuması yapıldı. Daha sonra ışıma eğrileri yardımıyla doz-TL şiddeti ile ısıtma oranı-tepe sıcaklığı arasındaki ilişkiye bakıldı ve enerji tuzak parametreleri belirlendi. Doz sayım ilişkisi sürekli bir lineerlik gösterdi. Isıtma oranına bağlı olarak tepe sıcaklığının kayması elektron tuzak derinliklerinin belirlenmesinde bir yöntem olarak kullanıldı.
Özet (Çeviri)
For this experiment unannealed fluorite cyristal was studied for different heating rates (3°C/s, 5°C/s, 7°C/s, 9°C/s ) by giving 5Gy dose. The same sample is annealed at 200°C, 300°C and 400°C for 15 minutes, and after each annealing different doses were given between 5Gy and 100Gy with 5°C/s heating rate and TL intensities were recorded. A different fluorite sample is annealed at 50°C, 100°C, 200°C and 300°C for 15 minutes and after each annealing TL measurements were carried out for different heating rates (1°C/s, 3°C/s, 5°C/s, 7°C/s and 10°C/s ) by giving a 5Gy dose. Afterwards using glow curves relation between dose responses and intensities, and between heating rate peak temperatures have been investigated. Then energy trap parameters were determined. Relation between dose response and TL intensity shows a continuous linearity. Peak temperatures, depending on heating rates, were used for determining electron trap depths.