Buğday ekim alanlarında kullanılan bazı herbisitlerin buğday sonrası ekilen kültür bitkilerine yan etkilerinin araştırılması
The investigation on adverse effect of the herbicides used in the wheat fields on following crops sown after the wheat harvest
- Tez No: 244141
- Danışmanlar: PROF. DR. F.NEZİHİ UYGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada buğday alanlarında kullanılan bazı Acetolactate synthase enzim engelleyici (ALS) herbisitlerin farklı topraklardaki kalıcılığı ile buğday hasadından sonra aynı yıl ekilen münavebe bitkileri pamuk, soya, mısır ve mercimeğe yan etkileri araştırılmıştır. Herbisitler uygulandıktan yaklaşık dört ay sonra ekilen pamuk ve mısır bitkisinin verimine yönelik olumsuz bir etki göstermezken, sadece Triasulfuron+Dicamba (0.51+8.19 g e.m./da) etkili maddeli herbisitin buğday sonrası ekilecek soya bitkisinin verimine yönelik olumsuz etki gösterebileceği saptanmıştır. Ceylanpınar'da yapılan denemede Triasulfuron+Dicamba, Mesosulfuron methyl+ Iodosulfuron methyl sodium (0.9+0.18 g e.m./da), Propoxycarbazone sodium (7 g e.m./da), Mesosulfuron methyl+ Propoxycarbazone sodium (1,13+1,68 g e.m./da) ve Sulfosulfuron (0.19 g e.m./da) etkili maddeli herbisitlerin buğday hasadı sonrası aynı yıl ekilen münavebe bitkisi mercimeğe olumsuz etki yapabileceği belirlenmiştir. Bioassay çalışmalarında organik madde içeriği yüksek olan killi tın toprak yapısına sahip Hacıhasan ile Balcalı deneme tarlalarının organik madde içeriği düşük ve kil oranı yüksek olan Ceylanpınar ve Oymaklı deneme tarlalarındaki topraklara göre herbisitleri daha kısa sürede parçaladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Some herbicides belong to the group of Acetolactate synthase enzym inhibitors (ALS) used in wheat were studied to determine their degradation into the different soils and residual effect of following crops; cotton, soybean, corn and lentil sown in the same year. None of herbicides makes any side effect on yield of cotton and corn, four months after application while only Triasulfuron+Dicamba (0.51+8.19 g.a.i./da) could make side effect on the yield of soybean. Triasulfuron+Dicamba, Mesosulfuron methyl+ Iodosulfuron methyl sodium (0.9+0.18 g.a.i./da), Propoxycarbazone sodium (7 g.a.i./da), Mesosulfuron methyl+ Propoxycarbazone sodium (1,13+1,68 g.a.i./da ) and Sulfosulfuron (0.19 g.a.i./da) make side effect on yield of the lentil seven months after application in Ceylanpınar location. Bioassay studies indicate that the soil degradation of the herbicides in Hacıhasan (high organic matter, low silt) and Balcalı (low silt) locations were found faster than Ceylanpınar (high silt, low organic matter) and Oymaklı (high silt and low organic matter) locations.