Uşak ili buğday ekim alanlarında yabancı ot mücadelesine yönelik anket çalışması ve buğdayın farklı fenolojik dönemlerinde bazı herbisitlerin yabancı otlara karşı etkinliklerinin belirlenmesi
A survey study for weed control in wheat cultivation areas at Uşak province and determining the effectiveness of some herbicides against weed in different phenological periods of wheat
  1. Tez No: 661205
  2. Yazar: ALİ OSMAN LÖKÇÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖĞÜT YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada buğdayın kardeşlenme başlangıcı, kardeşlenme ortası, kardeşlenme sonu dönemlerinde uygulanan 11 farklı etkili maddeli herbisitlerin hem yabancı otlara hem de buğdayın bazı parametreleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla tarla çalışması ve üreticilerin yetiştiricilik, yabancı otlarla mücadelede bilgi ve deneyimleri ile yabancı ot problemlerinin seviyesinin belirlenmesi amacıyla da anket çalışması yürütülmüştür. Yapılan tarla çalışması sonucunda; Scandix pecten-veneris L., Convolvulus arvensis L., Galium tricornutum Dandy. ve diğer yabancı otların (Turgenia latifolia (L.) Hoffm., Anthemis arvensis L., Buglossoides arvensis (L.) I.M.Johnst., Vicia sativa L., Veronica hederifolia L.) mücadelesinde kullanılan herbisit ve uygulama dönemi arasında fark görülmezken, Chondrilla juncea mücadelesinde kardeşlenme sonunda Mes+Thi+Iod+Mef (Atlantis star), 2,4-D (Weed killer) ve Ami+Flo (Lancelot super) uygulamaları ile türün mücadelesinin yapılabileceği belirlenmiştir. Anket sonucunda ise üreticilerin eğitim durumlarının genel olarak ilkokul seviyelerinde olduğu tespit edilmiştir. Yabancı otların, buğday veriminde kısıtlayıcı bir faktör olduğu ve sorun yaşanılan yabancı ot türlerinin Avena barbata Pott ex Link subsp. barbata, Sinapis arvensis L., Bifora radians Bieb. ve Convolvulus arvensis L. olduğu üretici görüşmelerinde ifade edilmiştir. Yabancı otlarla mücadelede herbisitleri tercih ettikleri, özellikle de geniş yapraklı yabancı otlara karşı herbisitleri kullandıkları ortaya çıkmış ve dar yapraklı yabancı otlara karşı mücadelede bilgi eksikliğinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A field study was conducted to evaluate the effects of 11 herbicides with different active substances applied in the beginning, middle and end of wheat tillering, on weed and the some parameters of wheat. A survey study was conducted to determine the knowledge and experiences of producers concerning cultivation and weed control as well as the level of weed problems. As a result of the field study, it was determined that there was no difference between the herbicide applied in the control of Scandix pecten-veneris L., Convolvulus arvensis L., Galium tricornutum Dany. and others (Turgenia latifolia (L.) Hoffm., Anthemis arvensis L., Buglossoides arvensis (L.) I.M.Johnst., Vicia sativa L., Veronica hederifolia L.) and the application period. An effective control could be made via the Mes+Thi+Iod+Mef (Atlantis star), 2,4-D (Weed killer) and Ami+Flo (Lancelot super) treatments at the end of tillering in the control of Chondrilla juncea (L.). As a result of the survey, it was determined that educational status of the producers was primary education in general. During the interviews, the producers stated that the weeds decreased productivity was a restrictive factor and the weed species causing problems were Avena barbata Pott ex Link subsp. barbata, Sinapis arvensis L., Bifora radians Bieb. and Convolvulus arvensis (L.). It was revealed that the producers choose herbicides in the weed control and use herbicides especially against broad-leaf weeds and they had lack of knowledge concerning the narrow-leaf weed control.