Çukurova bölgesnde bir etlik piliç kümesindeki pedli evaporatif serinletme sisteminin performans özellikleri ve kümes içi sıcaklık dağılımı
The performance characteristics of one-padded cooling system used under çukurova conditions in hen-house and the temperature dispersion in coop
  1. Tez No: 244156
  2. Yazar: HARUN AVŞAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. KURTULUŞ TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İklimsel özellikleri bakımından sıcak iklim kuşağında yer alan Çukurova bölgesinde sera ve kümes gibi yapılarda özellikle yaz aylarında yapı içi sıcaklıklar 30 °C nin üzerine çıkmaktadır. Sıcaklığın bu değerlerde belirli zaman seyretmesi canlılarda ısıya bağlı strese yol açmaktadır. Sıcaklığın olumsuz etkilerini azaltmak için bölgede pedli evaporatif serinletme sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemlerde selüloz esaslı ve çimento katkılı olmak üzere iki çeşit ped kullanılmaktadır.Çalışmada Çukurova koşullarında broiler kümesinde kullanılan bir pedli evaporatif serinletme sisteminin bazı işlevsel özellikleri belirlenmiştir. Ağustos-Eylül dönemini kapsayan çalışmada sistemin serinletme etkinliği, sağlanan sıcaklık düşmesi, havanın doyma düzeyi, ped önü, kümes ortası ve sonundaki sıcaklık dağılımları belirlenmiştir. Sistemin belirlenen işlevsel özellikleri ortalama değerler olarak, serinletme etkinliği % 74,9, sağlanan sıcaklık düşmesi 5,3 °C, havanın doyma düzeyi % 91,6, kümes ortası ile ped çıkışındaki sıcaklık farkı 1,3 °C, kümes sonu ile kümes ortası sıcaklık farkı 0,7 °C olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Çukurova region which takes place in hot region zone, from the regional characteristics view, temperature increases over 30ºC especially in summer months in structures like greenhouse and coop. Heat?s that much rising causes stress based on temperature for living things. Padded evaporative systems are used in order to decrease the negative effects of temperature in region. In these systems 2 different pads are used called cellulose-based and cement-alloyed and not enough information is found about the functional characteristics of these pads under regional conditions. In study, some functional characteristics of one padded evaporative cooling system are used. In study went on during August and September period, the effect of system?s cooling, pad front, the dispersion of temperature in coop?s middle and end is determined. The activity of system?s cooling is %74,8 , decrease of system?s cooling is 5,3ºC , air?s satiety level is % 91,6, the average temperature difference between coop middle and pad exit is 13ºC, the average temperature difference between coop- middle and coop-end is determined as 0,7 ºC.