Accelerating volume rendering by frame indexing
Çerçeve indexleme yöntemiyle hacim görüntüleme işleminin hızlandırılması
  1. Tez No: 244165
  2. Yazar: ŞAHİN MANSUROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ULUS ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hacim görüntüleme, üç boyutlu hacimsel verinin iki boyutlu izdüşümlerinin elde edilmesi tekniğidir. Hacimsel veri, MRI, CT, SPECT veya US tarayıcılar gibi tıbbi tarayıcılardan elde edilebilir. Üç boyutlu veriler yüzey görüntüleme veya hacim görüntüleme algoritmaları kullanılarak görüntülenebilirler. Yüzey görüntüleme algoritmaları ara işlemler olarak geometrik gösterimi gerektirmeleri nedeniyle daha az ilgi çekicidirler. Bilinen pek çok hacimsel görüntüleme tekniği vardır. Bir görüntünün elde edilmesi için hacimsel verinin en küçük birimi olan voksellerin işlenme sırası, bu tekniklerin arasındaki en önemli ayrımı oluşturur ve buna göre görüntü-sıralı veya nesne-sıralı olarak sınıflandırılırlar. En sık kullanılan yöntem görüntü-sıralı bir teknik olan ışın izleme tekniğidir ve bu tezde de bu yöntem kullanılacaktır.Hacim görüntüleme metotlarının en önemli problemi bir görüntünün elde edilebilmesi için gereken işlem süresinin uzunluğudur. İşlem süresinin kısaltılabilmesi özel gayret sarf etmeyi gerektirir. Etkileşimli görüntüleme hızlarının elde edilmesi donanım uygulamaları, paralel işlem veya diğer yardımcı modellerin tatbikine bağlıdır. Bu tez, bilimsel verilerin özel maksatlı donanımların kullanılmasına ihtiyaç duyulmadan, kişisel bilgisayarlarla görüntülenmesini sağlayan bir hacimsel görüntüleme metodunu tanımlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Volume visualization is the technique of displaying two dimensional projections of three dimensional (volume) data. Data may be acquired from a medical scanner, such as an MRI, CT, SPECT, or US scanner. Visualizing a given three dimensional dataset can be done by surface rendering algorithms or by volume rendering algorithms. Surface rendering algorithms require an intermediate geometric representation and are therefore less attractive. Several volume rendering techniques are known. The most important distinction between the techniques is the order in which the voxels, smallest volume element, are processed to create an image, image-order or object-order algorithms. The most often used technique is ray tracing, an image-order algorithm, which will also be used in this thesis.The major problem of volume rendering methods is the time required to generate images. To improve the processing time, special care should be taken. Achieving interactive rendering rates requires hardware implementation, parallel rendering or other assistance models. This paper describes a volume rendering method for visualization of scientific data with commercially available personal computers, without requiring dedicated systems.