Yeşil kaplan karidesi (Penaeus semisulcatus )'nin beslenmesinde kullanılan yapay yemlerde optimum protein düzeyinin belirlenmesi
Determination of optimal dietary protein level in the artificial feed for the green tiger shrimp (Penaeus semisulcatus)
- Tez No: 244169
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma, ülkemiz için çok önemli ticari karides türlerinden birisi olan Penaeus semisulcatus'un optimal protein gereksiniminin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Denemede izokalorik olan ve 5 farklı protein düzeyi (%25, %30, %35, %40 ve %45) içeren yemlerin 1.52 g ağırlığındaki bireylerde büyüme performansı üzerine olan etkileri incelenmiştir. Deneme 3 tekerrürlü olarak kurgulanmış ve 42 gün süreyle yürütülmüştür. Deneme sonunda ağırlıkça en iyi büyümenin %40 ve %45 protein içeren test yemleriyle beslenen karideslerde gerçekleştiği ve büyümenin %30'un altındaki protein seviyelerinde olumsuz etkilendiği belirlenmiştir. Yapılan hesaplamalar sonucunda 1-2 g'lık yeşil kaplan karidesi jüvenilleri için optimum protein oranının, 28ºC sıcaklık ve ?40 tuzlulukta %38.3 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine optimal dietary protein requirement of green tiger shrimp (Penaeus semisulcatus), which is on of the most important commercial shrimp species of Turkey. In the experiment, the effects of diets, which are isocaloric and has 5 different protein levels (25%, 30%, 35%, 40% and 45%), on growth performance of the juveniles (1.52 g) were examined. The experiment was designed in three replicates and performed for 42 days. The highest final growth as weight was achieved in the groups fed with 40% and 45% dietary protein levels, and growth performance was low at dietary protein levels lower than 30%. At the end of calculations, optimal dietary protein level for the juveniles of green tiger shrimp (1-2 g) was determined as 38.3% at 28 ºC temperature and 40 ppt salinity.