Bazı çilek çeşit ve genotiplerinin moleküler markör teknikleri ile karakterizasyonu
Characterization of some strawberry cultivars and genotypes by molecular markers
  1. Tez No: 244170
  2. Yazar: SERAP GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma Türk ve yabancı orijinli 34 çilek çeşit ve genotipi arasındaki genetik ilişkileri ortaya çıkarmak amacıyla CAPS ve SSR DNA moleküler markör teknikleri kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada 17 adet CAPS primer enzim kombinasyonu ve 12 adet SSR primer çifti kullanılmıştır. CAPS primer-enzim kombinasyonları 52'si polimorfik olan toplam 60 adet bant üretmiştir. Kullanılan SSR primer çiftlerinden ise 145'i polimorfik olan toplam 150 adet allel elde edilmiştir. CAPS tekniğinde genetik benzerlik katsayısı 0.56?0.95 arasında değişmiştir. Call Giant-4 ile Festival'in (0.95) genetik olarak birbirlerine en yakın, Maya ile Whitney'in (0.56) genetik olarak birbirine en uzak genotipler olduğu belirlenmiştir. SSR tekniğinde elde edilen sonuçlara göre, genetik benzerlik katsayısı 0.55-0.94 arasında değişmiştir. Call Giant-2 ile Call Giant-3'ün (0.94) birbirine en yakın, 8 nolu genotip ile Call Giant-4'ün (0.55) ise en uzak genotipler olduğu tespit edilmiştir. CAPS ve SSR verilerinin birlikte analiz edilmesi sonucunda ise, genetik benzerlik katsayısı 0.59-0.91 arasında değişim göstermiştir. Call Giant-2 ile Call Giant-3 (0.91) en yakın, 8 nolu genotip ile Call Giant-4 (0.59) ise en uzak genotipler olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, çilek çeşit ve genotiplerinin karakterizasyonunda, SSR yöntemi CAPS tekniğine göre polimorfizm oranı (PO) ve polimorfizm bilgi içeriği (PBİ) bakımından daha üstün bulunurken, CAPS tekniği ise ayırma gücü bakımından SSR yönteminden daha üstün bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was performed to reveal the value of genetic relationship among 34 Turkish and foreign strawberry cultivars and genotypes using CAPS and SSR DNA molecular markers. Seventeen primer-enzyme combinations in CAPS and 12 SSR primer pairs in SSR analysis were used. In CAPS analysis, 60 bands were produced and 52 of them were polymorphic. In SSR analysis, 150 allels were generated and 145 of them were polymorphic. The similarity index in CAPS technique ranged between 0.56 and 0.95. Call Giant-4 and Festival (0.95) were found the closest cultivars, while Maya and Whitney (0.56) were the most distant cultivars. According to SSR results, genetic similarity index changed from 0.55 to 0.94. Call Giant-2 and Call Giant-3 (0.94) were the closest cultivars, while Genotype 8 and Call Giant-4 (0.55) were the most distant ones. In the analysis of combined CAPS and SSR data, genetic similarity index ranged between 0.59 and 0.91. Call Giant-2 and Call Giant-3 (0.91) were the closest cultivars, while Genotype 8 and Call Giant-4 were the most distant genotypes. As a result, SSR was better than CAPS from the point of view of polymorphism rates and polymorphism information contents, whereas CAPS was better than SSR from the point of view of resolving power values, in the characterization of strawberry cultivars and genotypes.