Kullanılan bazı tıbbi ilaçların canlı aktif çamur biyokütlesi tarafından adsorplanma özelliğinin incelenmesi
An examination of the adsorption characteristics of various pharmaceuticals on to live activated sludge system
  1. Tez No: 244171
  2. Yazar: HALİL KABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT BAŞIBÜYÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, ağrı kesici grubundan olan tıbbi ilaçlardan diklofenak, parasetamol, ibuprofen ve naproksenin kesikli sitemde canlı aktif çamur tarafından adsorpsiyonla giderim özellikleri incelenmiştir. Her bir ilacın canlı aktif çamur tarafından belirli oranlarda adsorplandığı ve adsorpsiyon işleminin büyük oranda ilk 20-40 dakika içerisinde gerçekleştiği ve tüm ilaçlar içinde, 80 dakika içerisinde dengeye ulaşıldığı tespit edilmiştir. Giderim verimi ilaç türüne bağlı olarak %40-79 arasında değişim göstermektedir. Yapılan denge deneylerinde elde edilen sonuçlar Langmuir ve Freundlich izoterm modellerine uygulanmış ve her bir ilacın aktif çamur tarafından adsorpsiyonunun Freundlich izotermine daha iyi uyum gösterdiği görülmüştür. Her bir ilacın canlı aktif çamur tarafından adsorplanma kinetikleri incelenmiş ve adsorpsiyon hızlarının yalancı ikinci dereceden hız modeline uyduğu bulunmuştur. Çalışmada ayrıca deneysel olarak elde edilen değerler adsorpsiyon katsayılarının (Kd) hesaplanmasında da kullanılarak canlı aktif çamurun ilaçları adsorplama özellikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal properties of several anti-inflammatory pharmaceuticals such as diclofenac, paracetamol, ibuprofen and naproxen through the adsorption by live activated sludge were investigated in a batch system. Each pharmaceutical was found to be adsorbed by the live activated sludge at various rates. It was found that the adsorption took place substantially at the first 20 to 40 minutes of the contact time and reached steady-state within 80 minutes for all pharmaceuticals tested. Removal rates varied between 40-79% for all pharmaceuticals examined. Results obtained from the equilibrium experiments have been applied to both Langmuir and Freundlich isotherm models and data fitted better to Freundlich isotherm model compared to Langmuir model for all pharmaceuticals. The kinetics of the adsorption were also investigated and it was found that the adsorption rates were best described by the pseudo second order model. Sorption coefficient, Kd, which describes the solid liqiud partitioning charecteristics of a compound in sorption mechanism were also calculated for each pharmaceutical.