Tabakalı kompozit plakların ve silindirik sığ kabukların serbest titreşim analizi
Free vibration analysis of laminated composites plates and cylindrical shallow shells
- Tez No: 244202
- Danışmanlar: DOÇ. H. MURAT ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışmada, tabakalı kompozit plakların ve silindirik sığ kabukların farklı anizotropi ve eğrilik durumlarında serbest titreşim karakteristikleri incelenmiştir. Ele alınan kabukların farklı tabaka kalınlıklarına, eğrilik oranlarına ve elastisite modülü oranlarına sahip olduğu kabul edilmiştir. Analizde, ilk olarak şekil değiştirme ve deformasyonların kinematik ilişkileri gösterilmiştir. Daha sonra Hamilton prensibi kullanılarak genel eğrilikli kabuklar için diferansiyel denklemler elde edilmiştir. Sonraki adımda, tabakalı kompozit çapraz-katlı kabuklar için gerilme-şekil değiştirme ifadeleri verilmiştir. Bazı kabuller ve basitleştirmeler yapılarak ve Fourier serileri yardımıyla sığ kabuk denklemleri matris formunda yazılmış ve çözümleri yapılmıştır. MATHEMATICA bilgisayar programı yardımıyla, çözüm için bilgisayar programları hazırlanmıştır. Elde edilen sonuçlar, tablolar ve grafikler halinde verilmiştir. Çözülen örnekler ayrıca sonlu elemanlar yöntemiyle (FEM), çözüm yapan paket programlar (ANSYS ve SAP2000) kullanılarak tekrar çözülmüş ve diğer çözümlerle karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, free vibration characteristics of cross-ply laminated composite plates and cylindrical shallow shells have been studied with varying anisotropy and curvature properties. Shallow shells have been assumed to have varying thickness, curvature and elasticity modulus ratios. In the analysis, first, kinematic relations of strains and deformations have been obtained. Then, using Hamilton?s principle, the governing differential equations have been obtained for a general curved shell. In the next step, stress-strain relation for laminated, cross-ply composite shells has been given. By means of some assumptions and simplifications employing Fourier series as a displacement field, differential equations for shallows shells have been written and solved in matrix form. Employing the computer algebra system called MATHEMATICA, a computer program has been prepared for the solution. The results obtained by this solution have been given in the form of tables and graphs. The example problems have been solved also by (ANSYS and SAP2000) programs, which are based on the finite element method (FEM), and compared with the previous ones.