The influence of sintering and shot peening processes on alumix 431 powder materials
Sinterleme ve bilyali dövme işlemlerinin alumix 431 toz malzemeler üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 244233
  2. Yazar: OĞUR İYNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL KADİR EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılan Alumix 431 tozları seçilmiştir. Alumix 431 tozları 400 MPa basınç ve oda sıcaklığında sıkıştırılmıştır. Daha sonra, sıkıştırılan numuneler 600 ºC ve 620 ºC sıcaklıklarda 1 saat sinterlenmiştir. Sinterleme işleminin yoğunluğa etkisini araştırmak için, sinterlenmiş numuneler farklı sıcaklıklarına göre her biri ayrı olarak ölçülmüştür. Sinterleme işleminden sonra, bir grup numuneye 12A ve 16A yoğunluklarında bilyalı dövme uygulanmıştır. Sinterlenme ve bilyalı dövme yapılmış Alumix 431 toz malzemelerinin mekanik özelliklerini incelemek için çekme ve yorulma testleri yapılmıştır. Bununla birlikte, çekme deneylerinden sonra kırılmış numuneler Mikro-Sertlik testleri için kullanılmıştır. Metalografik araştırmalar için, Optik Işık Mikroskobu (OIM) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (TEM) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, Alumix 431 metal powders have been chosen for study due to widely used in the industrial applications. First, Alumix 431 powders were pressed at 400 MPa pressure and room temperature (RT). Then, pressed specimens were sintered at 600 ºC and 620 ºC temperatures for 1h separately. In order to examine effects of sintering operation to density, densities have been measured in per different temperature. After sintering operation, a group of specimen was shot peened in 12A and 16A intensities. To investigate mechanical properties of sintered and shot peened Alumix 431 powders, tensile and fatigue tests were performed. In addition, fractured specimens after tensile tests were used for Micro-Hardness tests. For metallographic researches of specimens, Optic Microscopy (OM) and Scanning Electron Microscopy (SEM) test were examined.