Applications of medical ımage processing techniques on a biomechanics system
Medikal görüntü işleme tekniklerinin biyomekanik bir sisteme uygulanmasi
- Tez No: 244234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY İBRİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ortopedi alanında ekstremite kırıkların tedavisinde eksternal fiksatörler kullanılmaktadır. Fakat eksternal fiksatör olarak adlandırılan bu biyomekanik yapının kontrolü çok zordur. Bu işin daha doğru şekilde yapılabilmesi için bir matematik model geliştirilmistir. Bu modelde parametre olarak kullanılan verilerin bir çoğu sistemin birbirine dik, biri karşıdan (AP) ve diğeri dış yandan (L), Çekilmiş iki röntgen filminden elde edilmektedir. Bu modelin vereceği sonuçların kalitesi verilerin hassas bir şekilde elde edilmesine bağlıdır. Fakat bu verilerin manuel bir şekilde okunması hem çok uzun zaman almakta hemde verilerin beklenilen hassasiyette alınamamasına yol açmaktadır.Yapılan bu çalışmanın amacı yukarıda tarif edilen verilerin okunması işleminin otomatikleştirilip hızlandırılması, sonuçların kalitesinin arttırılması ve matematik modeldeki hesaplamaların yapılabilmesi amacıyla bir yazılımın hazırlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
In the field of orthopedics treatment of extremity deformities can be realized by means of external fixators. But control of this biomedical system is very difficult. A mathematical model has been developed to improve quality of this service. Most of the parameters which are used in this theory have been obtained from two orthogonal medical images; one from Antero-Posterior, AP, direction and the other from lateral, L, direction. The quality of the results of this theory is dependent on the accuracy of the input parameters. Measuring these parameters takes a lot of time and accuracy of the results are low. The aim of this study is to prepare a software to make these measurements automatically and faster, to increase the accuracy of the results and thereby contrubuting to the improved accuracy of the calculations associated with the mathematical model.