Buğday tarımında farklı toprak işleme ve ekim sistemlerinin teknik ve ekonomik yönden karşılaştırılması
Comparison of different tillage and sowing systems in terms of technical and economical on the wheat production
  1. Tez No: 244245
  2. Yazar: SAİT AYKANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA BEREKET BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma 2007 yılında Çukurova Bölgesi'nde buğday tarımında uygulanan korumalı toprak işleme ve ekim sistemlerinin teknik ve ekonomik yönden karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma; Çukurova Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Hacıali İşletmesinde yürütülmüştür. Korumalı toprak işleme ve ekim sistemi olarak azaltılmış toprak işleme (ATİ), sırta ekim (SE) ve doğrudan ekim (DE) yöntemleri uygulanmıştır. Çalışmada toprakta nem içeriği, porozite ve hacim ağırlığı, yakıt tüketimi, zaman tüketimi, iş verimi, bitki çıkış yüzdesi, çimlenme oranı indeksi, bitki çıkış süresi, buğday verimi, bitki boyu, biyolojik verim, sap verimi, hasat indeksi, başak sayısı, bin dane ve hektolitre ağırlığı incelenmiş ayrıca ekonomik analize tabi tutulmuştur.Yapılan değerlendirmeler sonucunda en yüksek buğday verimi azaltılmış toprak işleme yönteminde elde edilirken, en düşük verim ise sırta iki sıra ekim yönteminde elde edilmiştir. Yöntemler arasında zaman ve yakıt tüketimi bakımından en düşük değer; ayrıca iş verimi açısından da en yüksek değer doğrudan ekim yönteminde elde edilmiştir. Doğrudan ekim yöntemi zaman tüketimi, yakıt tüketimi ve iş verimi yönünden diğer yöntemlere göre yaklaşık % 81-86 arasında tasarruf sağlamıştır
Özet (Çeviri)
This study has been performed to compare conservation tillage and sowing systems on the way of technical and economical that is used for growing the wheat in 2007. The study has been carried out on the lands of Çukurova Agricultural Research Institute Directorate Hacıali Undertaking. On conservation tillage and cultivation systems; the minimum tillage, ridge tillage and direct sowing techniques were practiced. The systems were examined and analyzed in terms of the fuel and time consumptions, working efficiency, the percentage of emergence, germination rate index, germination period of plant, soil moisture content, porosity, bulk density, yield, biological yield, straw yield, height of plant, 1000 kernel weight, harvest index, number of spike, and hectoliter weight.As a result of evaluation, while the maximum efficiency on wheat production has been got on the minimum tillage technique; the minimum efficiency has been got on the two rows of bed planting systems. The minimum performance on fuel consumption and the maximum working efficiency have been got on direct sowing. They have saved time and working efficiency at the rate of 81-86 % by the helping of direct sowing.