Turunçgil dal yanıklığı hastalığı etmeninin (Pseudomonas syringae van Hall) tanımı ve etmene karşı turunçgil çeşitlerinin dayanıklığının saptanması
- Tez No: 28118
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
56 ÖZET Uygun iklim koşullarının var olduğu yıllarda turunçgillerde ekonomik kayıplara neden olan turunçgil dal yanıklığı etmeninin {.Pseudomonas syr/ngae pv. syr/ngae van Hall) tanılanması, en iyi inokulasyon yönteminin belirlenmesi, doğal koşullarda gelişiminin izlenmesi, bitki kalıntılarında yaşam süresinin belirlenmesi ve turunçgil çeşitlerinin etmene karşı duyarlılıklarının saptanması amacıyla bu çalışma ele alınmıştır. Turunçgil ağaçlarında tipik simptom gösteren hastalıklı örneklerden izolasyon sonucu elde edilen izolatların tanılanması amacıyla çeşitli testler yapılmıştır. Bu testler sonucunda gram reaksiyonu, oksidaz, nişasta hidrolizosyonu, arginindehidrolaz, patatesi çürütme, nitratı nitrite indirgeme testleri negatif, floresan oluşumu, tütünde HSR, jelatin hidrolizasyonu, levan koloni üretimi, lesithinaz üretimi testleri pozitif olan arabinoz, glikoz, gliserin, mannitol, sorbitol, sakkaroz ve xyloz içeren ortamlardaki bu karbonhidratları kullanan maltoz ve laktoz içeren ortamlardaki karbonhirdatları kullanamayan bakteri izolatı Pseudomonas syringae pv. syr/ngae olarak tanımlanmıştır. En iyi inokulasyon yönteminin belirlenmesi çalışmasında kütdiken limon çeşidine farklı yöntemlerle yapılan patojenite testleri sonucurda yaprak sapının gövdeye birleştiği yere, en uç sürgüne ve yaprak ayasına hipodermik şırınga ile inokulumun verilmesi en iyi inokulasyon yöntemi olarak belirlenmiştir. Ayrıca patojenite testleri sonucunda en virulent bölge izolatı olarak 1a belirlenmiş ve çalışmalar bu izolat ile sürdürülmüştür. Bir yıl süreyle her ay orjinal kültür ve bölge izolatı (1a) ile lamas çeşidi limonlar daha önce belirlenen en iyi inokulasyon yöntemine göre inokule edilip doğal koşullara bırakılmışlardır.57 Sonuç olarak skalaya göre yapılan değerlendirmede yapraklarda tüm aylarda hemen hemen aynı simptom gelişimi gözlenirken sürgün yanıklığı en şiddetli olarak Kasım ayında ortaya çıkmış bunu sırasıyla Temmuz, Nisan, Şubat ve Aralık ayları izlemiştir. Göz yanıklığına ise Kasım, Temmuz, Nisan ve Mayıs aylarında rastlanmıştır. Patojenite testleri ve patojenin doğal koşullarda gelişiminin belirlenmesi amacıyla, yapılan inokulasyonlar sonucu simptom gösteren yapraklar toplanıp herbar şeklinde saklanmıştır. Bir yıl süreyle her ay yapılan izolasyonlar sonucunda patojenin kuru yapraklarda 9 ay canlı kaldığı belirlenmiştir. Çeşit reaksiyonu denemesinde enterdonat, lamas, kütdiken limon çeşitleri; star ruby, marsh seerles, red blush altıntop çeşitleri; satsuma, fremont, klemantin mandarin çeşitleri; vvashîngtonnavel, yafa, valensiya portakal çeşitleri ve minneola tanjelo kullanılmıştır. Turunç anacı üzerine aşılanan bu çeşitler bir yaşına geldikleri zaman orjinal ve bölge izolatı ile en iyi inokulasyon yöntemine göre inokule edilmişlerdir. Sonuç olarak etmene karşı turunçgil çeşitlerinin gösterdikleri reaksiyon durumları bahçe koşulları esas alınarak skalaya göre değerlendirildiğinde yafa, minneola, valensiya, kelmantin, fremont, satsuma, star ruby, vaşington çok duyarlı; marsh seedles, red blush duyarlı; lamas, kütdiken ve enterdonat az duyarlı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY Citrus blast, due to Pseudomonas syr/ngae pv. syr/ngae van Hall causes important economic losses in citrus, a crop for which the natural conditions in the Eastern mediterranean are very suitable. The aim of the present study was to identify strains of citrus blast in Çukurova region, to find out the best inoculation method, and the symptom expressions in the field. In adition the survival rates of citrus blast on infected plants tissue as well as the resistance of different citrus varieties to the patogen were exemined. Various laboratory tests were conducted to identify bacterial isolates collected from plants exhibiting strong symptoms. The bacterial isolates was identified as Pseudomonas syr/ngae pv. syr/ngae based on negative result of potassium hidroxide solubility, starch hidrolization, arginine dihydrolize activity, potato soft rot and nitrat reduction tests. Flourescent pigmentation, HSR on tobacco, gelatine hydrolase activity, levan formation and egg yolk tests to detect lectinase activity were positive. In the pathogenity tests on citrus lemon var. Kûtdiken, different inoculation techniques and citrus blast isolates were used. The inoculation with a hipodermic needle into the bottom of petiole, or into the top of the shoot and lamina gave best results. The Pseudomonas syr/ngae pv. syr/ngae isolate 1a was most virulent and used in the further studies. Citrus lemon var. Lamas, were either inoculated with the original Pseudomonas syr/ngae isolate or strain 1a and kept in the field for one year. The symptom expressions were recorded in monthly intervals. In all month symptoms were observed on the59 leaves, however severe shoot blast symptoms were visible in November, December, February, April and July. Bud blast occurred in November, April, May and July. Pseudomonas syringae were able to stay alive on dry dried leaves that collected from previously inoculated field trees in laboratory for nine months. The resistance of differet citrus varieties was tested on 13 citrus varieties, all grafted on sour orange and one year old. Inoculation was done by the best inoculation method using the orginal isolate and strain 1a. Inoculated plants were kept in the field a month. The most resistance varieties were lamas, kütdiken, enterdonate, while marsh seedles, red blush show symptoms on a lesser extend. Yafa, minneola, valensiya, klemantin, fremont, satsuma, star ruby and Washington were found less resistance.