Düşük tenörlü krom cevherlerinin zenginleştirilmesinin araştırılması
Investigation of low grade chrome ores enrichment
- Tez No: 244249
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, Kahramanmaraş Sarıgüzel Köyü Çakıobası mevkiinden temin edilen kromit numunesinin gravite ile ayırma yöntemlerinden, Knelson konsantratörü + MGS (Multi Gravity Separator), Sallantılı Masa ve Yüksek Alan Şiddetli Yaş Manyetik Ayırıcı kullanılarak zenginleştirilebilirliği araştırılmıştır. Yapılan XRD analizleri sonucunda cevherdeki başlıca minerallerin Magnesiakromit, Kromit ve Demir-silikat olduğu belirlenmiştir. Deneylerde en uygun zenginleştirme yöntemi olarak MGS seçilmiştir. Optimum çalışma şartlarında (d80 = 0.076 mm, 145 dev/dk, 6o eğim, 1,5 l/dk su besleme hızı ve %15 katı oranında) %17,26 Cr2O3 tüvanan cevherden %38,46 Cr2O3, %21,10 Fe2O3, %21,40 Al2O3 ve %2,90 SiO2 içerikli konsantre elde edilmiştir. Elde edilen MGS konsantresinin mevcut piyasa koşullarında satılabilirlik şartlarını (Cr2O3 > %48) sağlamadığı ancak gösterdiği refrakter özellik sebebiyle konsantrenin döküm sanayinde kullanım olanağının yüksek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, processing of chromite ores taken from Maraş Sarıgüzel Çakıobası area was investigated applying combination of Knelson Concentrator and MGS (Multi Gravity Separator), Shaking Tables and High Gradient Wet Magnetic Seperator. XRD analyses showed that the ore contains mainly Magnesichromite, Chromite and Iron Silicate crystal phases. The MGS process was choosen as processing method for this type of ores. At the optimum working conditions (d80 = 0.076 mm, 145 rpm drum speed, 6o incline degree, 1,5 l/min water rates and %15 pulp density) of MGS, a concentrate was obtained with 38,46% Cr2O3, 21,10% Fe2O3, 21,40% Al2O3 and 2,90% SiO2. The concentrate is not suitable for direct selling as a commercial chromite concentrate because of its grade (Cr2O3) is less than 48% at the current market conditions. However, the concentrate can be utilized at the refractory industry as a casting sand.