Kilis keçilerinde anatomik morfolojik ve fizyolojik adaptasyon parametrelerinin saptanması üzerine bir araştırma
A study on determining anatomical, morphological and physiological adaptation parameters od kilis goats
- Tez No: 244250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN DARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
- Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, sıcak ve kuru iklim koşullarında yetiştirilen Kilis keçilerinin bu koşullardaki adaptasyon mekanizmalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Gaziantep ilinde çiftçi elinde yetiştirilen yerli Kilis keçileri üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada materyalin stres ve optimum koşullardaki anatomik ve morfolojik adaptasyon mekanizmaları, optimal ve sıcak çevre koşullarındaki fizyolojik adaptasyon mekanizmaları ve laktasyon performansları üzerinde durulmuştur. Deneme sonunda, yükselen atmosfer sıcaklığını hayvanlarda stres oluşturduğu ancak bunun performansa yansımadığı dikkati çekmektedir. Kilis keçilerinin termal stresi azaltan bazı mekanizmalara sahip oldukları, oğlaklama ve süt verimi gibi özelliklerinin sıcaklık stresinden etkilenmediği belirlenmiştir. Buna bağlı olarak bu keçi ırkının sıcak ve kurak koşullar için önerilebileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it?s been aimed to determine the adaptation mechanisms of Kilis goat genotypes under hot and dry climate conditions. Study has been conducted on the native Kilis goats raised at the private Farm at Gaziantep district. During this study, anatomical adaptation mechanisms, morphological adaptation mechanisms, physiological adaptation mechanisms under optimum and hot climate conditions, lactation performances of Kilis goats have been examined. At the end of the study, it?s been determined that, increasing environmental temperature creates a thermal stress. However, it?s also been observed that, thermal stress has not been reflected in the performance of goats. Kilis goats have some adventagous traits to alleviate heat stres effect and they can maintain their performances such as lactation and kidding in such conditions. Thus, they can recomended as main goat types for hot and dry climate.