Eskişehir bölgesinde faaliyet gösteren Krom işletmelerinin ekonomiklik analizi.
Economical analysis of Chrome mines ın Eskisehir region.
- Tez No: 374191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüz teknolojisinin oldukça hızlı ilerlemesiyle bütün sektörlerde olduğu gibi madencilik sektöründe de hızlı ilerlemeler sağlanmıştır. Krom madenciliği gelişen teknoloji ve çelik endüstrisi ile birlikte tüm dünyanın en fazla talep ettiği metal cevheri arasında yer almıştır. Krom madenciliği Türkiye?de ve dünyada artarak yapılmaktadır. Elazığ Güleman ve Alacakaya cevherleri krom tenörü açısından oldukça zengin cevherlerdir. Bunun dışında Bursa, Eskişehir, Sivas ve Tokat?ta cevherleşmeler bulunmaktadır. Çalışma Eskişehir bölgesi Taştepe sahası ile ilgili bir çalışmadır. Bölgede bulunan Krom cevherleşmeleri Cr/Fe oranının düşük olması nedeniyle pazara hazırlanması açısından yoğun emek ve çalışmalar gerektiren sahalardır. Yapılan çalışmada Eskişehir Taştepe kromit cevherleşmelerinin ekonomiye kazandırılması için yapılan çalışmalar ve buradaki cevherlerin ekonomikliği fiyat politikaları ile yapılan üretim işlemleri açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid advances in today?s technology in the mining sector have been made similar as in all sectors. Chrome mining with the developing technology and steel industryhas been one of the most demanding metal ores in the world. Chrome mining in Turkey and around the world is improving. Elazığ Güleman and Alacakaya chrome ores are rich in grade. Other than that, Bursa, Eskişehir, Sivas and Tokat have chrome mineralization. This thesis involves the studies at Taştepe in Eskişehir. Chrome ore in this region has a low Cr / Fe ratio and because of that the preparations in terms of the market and the requirements of intensive labor are enhanced. In this study, Eskişehir Taştepe chrome ores are evaluated regarding the economy and ore production processes with economical price policies.