Düzlem çerçeve sistemlerin mod birleştirme yöntemi ile dinamik analizi
Dynamic analysis of planar frames with mode superposition technique
- Tez No: 244253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN R. YERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, doğru eksenli elemanlardan oluşan ve düzlemi içinde yüklenmiş çerçevelerin dinamik yükler altındaki davranışları mod süperpozisyon yöntemi ele alınarak incelenmiştir.Yapılarda dinamik davranış incelenirken, öncelikle ele alınan sistemin matematiksel modeli kurulmaktadır. Daha sonra ise matematiksel modeli kurulmuş olan sistemin serbest titreşim analizi yapılmaktadır. Serbest titreşim analizi tamamlandıktan sonra sistem, mod süperpozisyon metoduyla sistem denklem takımı girişimsiz hale getirilmekte ve çeşitli yöntemler yardımı ile bu sistemlerin zorlanmış titreşimi analizi yapılmaktadır.Bu çalışmanın sonucunda, çerçeve sistemlerin serbest ve zorlanmış titreşim analizlerini yapan bilgisayar programları hazırlanmıştır. Bu programların hazırlanmasında MATHEMATICA bilgisayar paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, dynamic behaviour of planar frames with members of straight axes is investigated with the aid of mode superposition technigue.During the investigation of dynamic behaviour of planar frames, firstly mathematical model of system is obtained. Then, free vibration analysis of this system is studied. After the free vibration analysis, uncoupled system equations are obtained with the aid of mode superposition technique and then forced vibration analysis of system is performed with the aid of several methods.At the end of this study, general purpose computer programs, which analyse free end forced vibration behaviours of planar frames, are prepared. In the preparation of computer programs, the computer algebra system MATHEMATICA is used.