Farklı yöntemlerle elde edilen turunçgil uçucu yağ kompenentlerinin karşılaştırılması
Comparison of citrus essential oil compenents extracted by various extraction methods
  1. Tez No: 244254
  2. Yazar: TÜLAY ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. SULTAN GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Uçucu yağlar birçok sektörde önemi gittikçe artan maddelerdir. Bu çalışmada turunçgillere ait olan mandalina ve portakalın kabuk ve yapraklarından subuharı destilasyonu ve subkritik su ekstraksiyonu ile uçucu yağ elde edilmiştir. Bu iki yöntem kıyaslandığında genellikle subkritik su ekstraksiyonunun hem nitelik hem de nicelik olarak daha etkili bir yöntem olduğu saptanmıştır. Ayrıca genel olarak bitkilerin yaprak kısımlarındaki bileşenlerinin daha fazla ve oksijenli bileşikler yönünden daha zengin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Essential oils are industrial importance compounds. In this study essential oils of leatand peel of tangerine and orange were extracted with subcritical water and steam destilation extraction methods. Results showed that subcritical water extraction is more effective to extract essential oils. Besides it was found that generally leaf extracts were rich in composition and oxygenated compounds