Düzlem çerçeve yapıların dinamik yükler altında analizi
Dynamic analysis of frame systems
  1. Tez No: 180183
  2. Yazar: AYŞİN ÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN GÜLTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez kapsamında 2 boyutlu çerçeve sistemlerin eşdeğer statik ve dinamikanaliz yöntemleri irdelenmiştir. Eşdeğer statik analiz için Muto Metodukullanılmıştır. Dinamik yükler altında analiz içinse önce serbest titreşim etkisialtında sistemin frekansları ve mod şekilleri hesaplanmıştır. Daha sonrasonuçlar mod süperpozisyonu yöntemiyle birleştirilmiştir. Hareket denklemininçözümü için ivmenin lineer değiştiği kabulüne dayanan Newmark Lineer İvmeMetodu incelenmiştir. Dinamik hesaplama prosedürü için Matlab yazılımı ilebir bilgisayar programı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quasistatic and dynamic analysic techniques of frame structures are discussedin this thesis. Muto?s Method is used for the quasistatic analysis. In the case ofdynamic analysis, free vibration is considered first, hence, frequencies and modeshapes of vibration are determined. The results are superposed using the modesuperposition method. The Newmark?s linear acceleration method wasexamined which has based on the acceptance of acceleration changes linearlyfor the solution of equation of motion. Finally a computer program is developedfor the dynamic analysis using Matlab.