Ilıca-Bayram-Ulupınar (Ankara) yöresinin petrografik ve gemolojik incelemesi
Petrographic and gemological researching of Ilıca-Bayram-Ulupınar (Ankara) environs
- Tez No: 244283
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İncelenen bölge İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara iline bağlı Ayaş ilçesi sınırları içersinde olup Bayram, Gökçebağ, Ulupınar, İlhanköy ve Ilıca köylerini kapsamaktadır.Bölgemiz içerisinde Üst Jura- Alt Kretase yaşlı Kireçtaşları, Alt Orta Miyosen yaşlı kumlu kireçtaşı- Marnlar ve Pliyosen yaşlı volkanikler yer alır.Çalışma bölgemizin büyük çoğunluğunu oluşturan volkanikler yapılan arazi ve mikroskobik gözlemlere göre, Spilitik Bazalt, Piroksenli Bazalt, Piroksen ve Olivinli Bazalt olarak ayrılmıştır. Spilitik Bazaltlarda piroksenlerin olmayışı ve iddingsit oluşumu dikkat çekicidir. Bölgemizde farklı mineralojik bileşimli bazaltların bulunuşu volkaniklerin farklı zamanlarda yüzeylenmiş olabileceklerini göstermektedir.Miyosen yaşlı Kumlu Kireçtaşı ve Marnlar bölgemizde ve bölgemiz dışında ardalanmalı yapıları ile dikkat çekicidirler. Çok yumuşak ve erime boşluklu özelliğe sahip olan bu formasyon içerisinde yer yer mikroskobik boyutta volkanik parçalar, kuvars ve plajioklas parçaları bulunmaktadır.İncelenen bölgede opal parça ve kırıntılarının yer alması bölgenin Gemolojik açıdan önemli olabileceğini de düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Researched region is in Ayaş county borders which is in Ankara in Interior Anatolian Region and includes Bayram, Gökçebağ, Ulupınar, İlhanköy and Ilıca villages.In our region, there are limestones which are Top Jura ? Inferior Cretaceous years old, sandy limestones and sandy Marls which are Inferior Medium Miocene years old and volcanics which are Pliocene years old.According to estate and microscopic observations, volcanics which form big piece of our working region, are seperated like Spilitic Basalt, Basalt with Pyroxene, Basalt with Pyroxene and olivine. It is interesting that there isn?t Pyroxene in Spilitic Basalts and there is forming iddingsit. In our region there are basalts with different mineralogic composition. This shows that volcanics can go up the earth?s surface at different times.Sandy limestones and Marls which are Miocene years old, are interesting with concentric formations in our region and exterior of our region. In this formation which is very soft and has melting hollows, turn upvolcanic pieces, Quartz and Plagioclase pieces with microscopic dimension.In researched region, there are Opal pieces and crumbs, so our region can be important for Gemology.