İstanbul Boğazı tüp geçidindeki mühendislik uygulamaları
The engineering applications in Istanbul tube tunnel
  1. Tez No: 244286
  2. Yazar: FATİH BİLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAETTİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Marmaray projesi İstanbul'un Avrupa-Asya yakasını denizden birbirine bağlayan ve aynı zamanda karada devam eden sadece İstanbul'un değil Türkiye'de gerçekleştirilen en önemli projelerden biridir.Marmaray projesi Sirkeci-Üsküdar deniz altında tüp tünel, Asya yakasında Üsküdar-Gebze ve Avrupa yakasında Sirkeci-Halkalı karadan olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Avrupa yakasında sirkeci-halkalı, Asya yakasında da Söğütlüçeşme- Gebze mevcut banliyö hatları kullanılarak hem projeye ekonomik katkı sağlanmış hem de projenin bir an önce hayata geçirilmesi hedeflenmiştir.Marmaray projesinin tamamlanmasıyla Türkiye'nin metropol şehrinin trafik ve ulaşım sorunu büyük ölçüde azalacak ve İstanbul içerisindeki seyahat süresi minimum seviyeye düşürülmesi planlanmaktadır.Bu çalışmada, Marmaray projesi çerçevesinde İstanbul Boğazı'ndaki tüp geçitler ve projenin devamı olan bağlantı tünellerinde tünel açma yöntemleri ve bağlantı tünellerinin tüp tünel ile bağlantısı incelenmiştir. Ayrıca bu tünellerde uygulanan mühendislik uygulamalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Marmaray Project is one of the most Project which connects European and Asia sides of Istanbul and at the same time continues in main land not only in Istanbul but also in Turkey.The Marmaray Project is formed with three chapters that Sirkeci-Üsküdar under the sea rube tunnel, Üsküdar-Gebze side of the Asia and Sirkeci-Halkalı side of the Europe. it is aimed both economical contribution to the project and to introduce to public usage with available lines Sirkeci-Halkalı in the European Side and Söğütlüçeşme- Gebze in the Asia side.It is planned to reduce seriously traffic and transporter system problem for metropol city of Turkey and minimum level transporter period in İstanbul.In this study, It was searched to tube and connection tunnels at Istanbul Bosphorus around Marmaray Project. In addition, It was mentioned engineering applications in this tunnels.