Sm1-xTbxNi4B bileşiklerinin fiziksel özelliklerinin araştirilmasi
Investigation of physical properties of Sm1-xTbxNi4B compounds
  1. Tez No: 244285
  2. Yazar: ONUR NANE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Sm1-xTbxNi4B bileşiklerinin fiziksel özellikleri araştırıldı. Bu çalışmadaki bileşikler x= 0, 0.2, 0.4, 0.6, 0.8 için ark fırınında hazırlandı ve toz haline getirilerek XRD ve AC alınganlık ölçümleri yapıldı. Elde edilen veriler analiz edilerek, bileşiklerin x'in değişimine bağlı yapısal ve manyetik karakterizasyonu yapıldı.Bu tez çalışmasında, ilk olarak RTB ile aynı yapıdaki manyetik malzemelerle ilgili bir literatür taraması ve bu malzemelerin yapısal ve manyetik özelliklerini içeren temel kavramlar verildi. Diğer kısımlarda ise Sm1-xTbxNi4B bileşiklerinin kristal yapısı ve manyetik özellikleri incelendi ve deneysel sonuçlar yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, pyhsical properties of Sm1-xTbxNi4B compounds were investigated. In this study the compounds with x= 0, 0.2, 0.4, 0.6, 0.8 were prepared by arc melting process. Then the XRD and AC susceptibility measurements have been performed on the samples. The structures and magnetic properties depending on x concentrations have been analyzed by using obtained data.In this thesis, firstly, the literature about magnetic materials which have the same structure with RTB and the fundamental concepts including the structure and magnetic properties of these materials have been summarized. Secondly, the crystal structure and magnetic properties of Sm1-xTbxNi4B compounds were investigated and finally the results were concluded.