PIV measurement of flow over square cylinders in tandem arrangement
Sığ suda ardı ardına dizili kare kesitli silindirler arkasındaki akış yapsının PIV yöntemiyle incelenmesi
  1. Tez No: 244290
  2. Yazar: ESRA İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET PINARBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı silindirler arası boşluğa sahip ardı ardına dizili iki kare kesitli silindir arasındaki akış özelliklerini parçacık görüntülemeli hız ölçüm tekniği (PIV) kullanılarak deneysel olarak araştırmaktır. Bütün deneyler de 28 mm çapında kare kesitli iki eşit silindir kullanılmıştır ve 14 mm su yüksekliğinde ve 160 mm/s serbest akış hızında gerçekleştirilmiş olup bu da 4470 Reynolds sayısına tekabül etmektedir. Yan görüntü, silindir tabanından su yüksekliği 2 mm de plan görüntü ve ve su orta yüzeyinde (7 mm) plan görüntü olmak üzere 3 değişik yükseklikte ölçümler alınmıştır. Silindirler arası boşluk 0 mm ve 140 mm arası mesafelerde değiştirilmiş olup bu da boyutsuz boşluk oranı G/D'nin 0 ile 5 arası değişmesine karşılık gelmektedir. Ortalama hız vektörleri, akım çizgisi, girdap değerleri ve Reynolds gerilim yoğunlaşması gibi akış özellikleri 350 anlık görüntü ile elde edilmiştir.Aralık oranı G/D=3.5'dan sonar ikinci silindirin varlığı iki silindir arasındaki bölgede akış özelliklerini etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the flow structure past two tandem square cylinders under shallow water condition by using Particle Image Velocimetry (PIV) technique. In all experiments, two plexsiglas square cylinders having the diameter of D = 28 mm were used. All experiments were carried out in 14 mm deep water and free stream velocity was U = 160 mm/s, corresponding to a Reynolds number value of 4470. Experiments were performed for three different types of view section; side view, plan view bottom plane (2mm), plan view mid-plane (7mm). The distance between the cylinders was changed between G=0 mm and 140 mm, which corresponds to a dimensionless gap ratio of G/D = 0 to 5. In order to understand the effect of the spacing between square cylinders, three sets of experiments were performed and each set includes 350 instantaneous images. In this way, average velocity vectors, streamlines, vortex structures and Reynold stresses were obtained. The results of the experiments reveal that the flow characteristics between the two cylinders are not affected from the presence of downstream cylinder when the gap ratio G/D exceeds 3.5.