Çimento hammadde ve üretim sürecinde esnek hesaplama yöntemlerinin kullanımı
Using of soft computing techniques in raw material and cement production process
  1. Tez No: 244289
  2. Yazar: FARUK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çimento üretiminde hammadde kompozisyonu ve homojenliği üretim işleminin ekonomisini ve çimentonun kullanım aşamasında kalitesini etkileyen önemli bir faktördür. Öte yandan yaygın kullanımı olan Portland çimentosunun 28 günlük basma dayanımının belirlenmesi de çimento kalitesi açısından önem taşır.Son yıllarda özellikle mühendislik çalışmalarında önem kazanan esnek hesaplama tekniklerinin çimento sektöründe kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla Adana Çimento hammadde sahası için kireç doygunluk faktörü dağılımı ve üretilen çimentonun 28 günlük basınç dayanımının tahmini bulanık sinir ağları yöntemi ile gerçekleştirilmiştir.Sonuç olarak, hammadde sahası ve fabrika ölçeğinde gerçekleştirilen çalışmalar başarılı tahminlerin yapıldığını göstermiştir. Çimento Endüstrisinde esnek hesaplama teknikleri güçlü ve esnek model yapılarının sağlanmasında uygun araçlar olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The chemical composition and the uniformity of raw materials play an important role in the process economics and on finished cement quality, in cement manufacturing. On the other hand, it is important to determine 28-day cement strength of the Portland cement which is the most common type of cement for cement quality.In recent years, it is investigated that usage of soft computing techniques which have been popular particularly in engineering works. For this purpose, the prediction of lime saturation factor distributions of Adana Cement raw material site and 28-day compressive strength of cement product taken from Adana Cement Factory by means of fuzzy-neural network techniques has been conducted.As a consequence, the studies showed that the predictions are successful for both the raw materials site and the factory. It could be accepted that soft computing techniques are convenient tools for obtaining robust and flexible model structures.