Optimization of process parameters of drilling using the Taguchi method
Delme işleminde proses parametrelerinin Taguchi metodu ile optimizasyonu
  1. Tez No: 244297
  2. Yazar: EVREN KABAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET GEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada C 35 Mod By malzemenin Yatay İşleme Merkezi ile delme işleminde değişik çaplarda titanyum karbonitrür (TiCN) kaplamalı takma uçlu matkaplarla kesme parametrelerinin optimizasyonu hedeflenmiştir. Performans göstergeleri olarak yüzey kalitesi, delik dikliği ve silindiriklik seçilmiştir. Kontrol edilen faktörler delik çapları, delik derinlikleri, ilerleme oranı ve teğetsel kesme hızı seçilmiştir. Seçilen faktörler L9 (34) ortogonal dizinine yerleştirilmiş ve deney planı oluşturulmuştur. Deney sonuçlarında performans göstergesi olarak seçilen karakteristikler ölçülmüş ve değişik sinyal gürültü oranları hesaplanmıştır. Varyans analizi metodu kullanılarak da faktörlerin etki seviyeleri tespit edilmiştir. Elde edilen verilerle doğrulama deneyleri yapılmış ve bu deneylerden elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, optimization of process parameters of drilling operation in an horizontal machining center with C35 Mod BY workpiece material with TiCN coated indexable drilling inserts has been targeted. Surface roughness, perpendicularity and cylindiricity were selected as performance characteristics. Controlled factors were selected as hole diameter, hole depth, feed-rate and peripheral cutting speed. A L9 (34) orthogonal array has been employed and experimental runs have been planned. The performance characteristics were measured and various signal to noise ratios were calculated. Analysis of Variance has been carried out and effect levels of the controlled factors has been analyzed. From the analyzed data confirmation experiments have been carried out and the results were analyzed.