Aşağı Seyhan ovası drenaj kanallarında clarias gariepinus'da serum glukoz, elektrolit, hematokrit düzeyi ve bazı kan parametrelerinin incelenmesi
Determination of sera glucose, electrolite, hematocrite and some blood parameters of clarias gariepinus from drainage channels of lower Seyhan plains
  1. Tez No: 244298
  2. Yazar: MEHMET EREN ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Seyhan ovasından seçilen dört farklı istasyondan örneklenen Clarias gariepinus'da serum glikoz, protein, elektrolit ve kortizol düzeyleri ile kan hematokrit düzeyi ile eritrosit sayıları belirlenmiştir.Serum glukoz ve kortizol düzeyleri en yüksek Eski baraj istastonunda saptanırken, Abdioğlu istasyonunda elektrolitlerden Na ve Cl en yüksek, K ise en düşük olarak saptanmıştır. Eritrosit sayıları bakımından istsyonlar arasında ayrım gözlenmezken, hematokrit yüzdesi Sasa istasyonunda yüksek olarak bulunmuştur. Serum proteini Abdioğlu istasyonunda en düşük Eski baraj'da ise en yüksek değerdedir.İstasyonlar arasındaki kan parametrelerindeki gözlenen değişimlerin ortamlar arasındaki farlı stress koşullarından kaynaklanması olasıdır.
Özet (Çeviri)
Six Clarias gariepinus collected from each of the four stations selected from the drainage channels in Seyhan plain were used to determine the sera glucose, protein, electrolyte and cortisole levels together with blood hematocrite levels and erythrocyte numbers.Highest levels of sera glucose and cortisole levels were determined at Eski Baraj station while highest levels of Na and Cl and lowest levels of K were found at Abdioğlu station. No difference was found between the stations in the number of erythrocytes whereas percentage of hematocrite was highest at Sasa station. Sera protein was lowest at Abdioğlu and highest at Eski baraj station.The variation in blood parameters were possibly due to different stress conditions among stations.