Boşluklu perdeli yapı sistemlerinde güçlendirici kiriş etkisinin incelenmesi
An investigation of effect of stiffening beam on structures containing coupled shear walls
  1. Tez No: 244300
  2. Yazar: OLCAY GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. MURAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada SAP2000 paket programı kullanılarak; perde, boşluklu perde ve güçlendirici kirişli-boşluklu perde içeren binaların analizi yapılmış, kat yanal deplasmanları, perde momentleri ile kesme kuvvetleri hesaplanmıştır. Güçlendirici kirişli-boşluklu perdeli olarak modellenen örneklerde analizler yapılırken binada aşağıdan yukarı doğru her kat seviyesinde güçlendirici kiriş konularak, minimum tepe noktası deplasmanını veren tek güçlendirici kiriş konumu belirlenmiştir. Ayrıca binada çift güçlendirici kiriş bulunması durumu da ele alınarak tüm olasılıklar denenmiş ve en iyi yapısal davranış için çift güçlendirici kiriş konumları belirlenmiştir. Yapılan karşılaştırmalarda güçlendirici kirişlerin yapı davranışına etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study 3-dimensional analysis of the structures containing shear walls, coupled shear walls and stiffened coupled shear walls has been performed and storey lateral deflections, shear wall moments and shear forces have been calculated using SAP2000 packet program. In the stiffened coupled shear wall examples, location of the single stiffening beam has been determined by replacing stiffening beam to first storey up to top storey consequently to give minimum shear wall top deflection during the analysis. Furthermore, for the double stiffening beam cases, all possibilities are checked and location of the each beam has been determined to give best structural performance. By making comparison effect of stiffening beams on the structural behavior has been showed.