Doğu Akdeniz'den avlanan kefal (Mugul cephalus Linnaeus, 1758) balığının aroma-aktif bileşkileri
Aroma-active compounds of grey mullet (Mugul cephalus Linnaeus, 1758) catch in the Eastern Mediterranean
- Tez No: 244301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN SELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Kimya, Food Engineering, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada avcılık yoluyla elde edilen kefal balıklarının aroma-aktif bileşikleri gaz kromatografisi-kütle spektrometresi-olfaktomeri cihazıyla belirlenmiştir. Aroma maddelerinin ekstraksiyonunda diklorometan çözgeniyle buharlı damıtma ekstraksiyon yöntemi kullanılmıştır. Kefal balığında toplam 59 adet aroma maddesi tanımlanmıştır. Bu bileşikler içerisinde aldehitler sayı ve miktar olarak en fazla bulunmuştur. Aroma-aktif bileşiklerin belirlenmesinde aroma ekstrakt seyreltme analizi kullanılmıştır. Gaz kromatografi-olfaktometri analiz sonuçlarına göre kefal balığında 29 adet aroma-aktif bileşik belirlenmiş ve bunlardan 24 adedi tanımlanmıştır. Flavor seyreltme faktörlerine göre tanımlanan aroma-aktif bileşikler içerisinde (Z)-heptenal (pişmiş balık) ve nonanal (yeşil bitki-meyvemsi) en güçlü aroma-altif bileşiklerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, aroma-active compounds of wild grey mullet (Mugil cephalus) were analyzed gas chromatography-mass spectrometry-olfactometry. Simultaneous distillation and extraction (SDE) with dichloromethane was used for extraction of volatile components. A total of 59 aroma compounds were identified and quantified in grey mullet. Aldehydes were qualitatively and quantitatively the most dominant volatiles in grey mullet. Aroma extract dilution analysis was used for the determination of aroma-active compounds of fish sample. The results of the gas chromatography-olfactometry analysis showed that 29 odorous compounds were perceived by panelists. Of these, 24 were identified. Basen on the flavor dilution factor, the most powerful aroma active compounds identified in the extract were (Z)-4 heptenal and nonanal which were described as the strong cooked fish and green-fruity odour, respectively.