Implementation of LPC based voice communication system via DSP 56001
  1. Tez No: 24431
  2. Yazar: NEVİN ÇİZMECİOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ MORGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
KISA ÖZET Bu tezde“LPC Temelli Ses İletişim Sistemi”tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu gerçeklemede DSP56001 Uygulama Geliştirme Sistemi kullanılmıştır ve tüm yazılım DSP56001 makine dilinde yazılmıştır. Sayısal ses iletimini sağlamak için, ses 10. dereceden Doğrusal Öngörülü Kodlama (LPC) kullanılmış ve ses işaretine saniyede 2400 bit gibi bir sıkıştırma işlemi uygulanmıştır. LPC algoritması iki ana bölümden oluşur: Analiz ve Sentez. Analiz bölümünde giriş ses işareti incelenir ve öngörü parametreleri, kazanç ve sıklık değişkenleri bulunur, nicelenir ve iletilir. Sentez bölümünde alman bu işaretler sıklık ( ve sesli-sessiz) parametresine bakılarak gerekli işaret (birim işaret yada gürültü) üretilir ve sentez filtresinden geçirilir. Hata düzeltme ve Şifreleme programlan sisteme kolayca eklenebilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, an LPC based voice communication system is designed and implemented. For the implementation purpose a DSP56001 Application Development System is used and the software is written in DSP56001 assembly language. In order to implement digital transmission of speech, speech is compressed to 2400 bits per second by 10th order Linear Predictive Coding algorithm (LPC). The LPC algorithm consists of two main parts: Analysis and Synthesis. In the Analysis part the input speech is analyzed and a number of prediction coefficients, gain and pitch parameters (also voice/unvoice decision) are calculated and quantized and transmitted. In the Synthesis part, the speech is synthesized by decoding of received parameters and the necessary signal (impulse signal or Gaussian White Noise Signal is generated) according the voice/unvoice-pitch parameter and also synthesis filter is used. The error correcting coding and encryption algorithm can be also added to the system easily.