A Register transfer level simulator as a microprocessor design tool
  1. Tez No: 24432
  2. Yazar: BİGE SİBEL BUZLUCA (AYAZ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
V ÖZET Mikroislemci lerin gelişmesi çok hızlı bir süreç olmuştur. Mikroislemci tasarımcıları daha hızlı çalışan mikroişlemcileri rakip firmalardan daha önce piyasaya çıkar mak için uğraşmaktadırlar. Bu süreçte hata payına ve tasarımı tekrar yapmakla kaybedilecek paraya yer yoktur, ürünlerin üretilmeden önce kontrol edilmeleri gereklidir. Bu amaca yönelik tasarım araçları, profesyonel tasarımcıların yanısıra akademik ortamda öğrenciler tarafından da kullanılmaktadır, öğrenciler, mevcut tasarımları ve alınmış olan tasarım karar larının nedenlerini anlayabilmek ve yeni tasarımlar yapabil mek için bu araçları kullanmaktadırlar. Bu tez çalışmasında, mikroislemci tasarımını ve bu tasarımın performansının değerlendirilmesini sağlayan bir araç program gerçeklenmistir. Bu programı kullanarak bir mikroişlemcinin mimarisine ait tanımlamalar bilgisayara verilebilir. Program bu mimaride komutların nasıl ve kaç saat çevriminde işleneceğini ya da işlenmesinin mümkün olamayaca ğını belirler. Ayrica bu program, verilen bir komutun belir tilen parametreleri ile bu mimaride kaç farklı şekilde işle nebileceğini de bulur ve kullanıcıya sunar. Bu mikroislemci tasarım ve kontrol araç programı, saklayıcı aktarımı düzeyinde çalışır ve üzerinde komut işle nilen mikroişlemcinin hızı hakkında, her komutu kaç saat çevriminde işlediğini belirterek bilgi verir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The evolution of microprocessors has emerged to be a very fast process. Microprocessor designers are trying to develop products with better performance and earlier than the other vendors. There are no tolerance for design errors and repetition of costly design process. Designers need to design and test the microprocessors with computer aided tools before they are actually manufactured. The tools which help to design and test microprocessors are also being used by engi neering students in academical institutes. Students extend their knowledge on commercial architectures, understand and interpret the design rules and finally do new designs with the help of such tools. A tool which is used for microprocessor design and performance evaluation has been developed in this study. This tool allows to define the architectural specifications of microprocessor and examine the instruction execution on this defined architecture. The tool finds every possible execution for the given instruction with defined parameters using every operator and bus in the system. The execution simulation method works for every architecture defined, thus the archi tecture is dynamic. If the execution of a particular instruc tion is not possible with the given parameters, the program tells that the instruction can't be run on this architecture. The microprocessor design and verification tool represents the system at register transfer level and gives performance values of defined microprocessor depending on the cycle counts of every instruction execution.