Kavunda (Cucumis melo Var. inodorus) ışınlanmış polenle uyartılmış haploid embriyoların ayrılmasında kullanılabilecek farklı yöntemler
Different methods on haploid embryo rescue obtained using irradiated pollen
- Tez No: 244311
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET BÜYÜKALACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma 2007-2009 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülmüştür. Materyal olarak Bahçe Bitkileri Bölümü bünyesinde toplanan kavun genetik kaynağındaki Yuva tipi geriye melez 3 (GM3) populasyonundan Y2 ve Y3 nolu genotipler kullanılmıştır. Bu çalışmada embriyoların daha kolay, hızlı, ekonomik ve etkili şekilde çıkartılabilmesi için farklı yöntemler denenmiştir. Çalışmada kontrol uygulaması olarak ?tohumların tek tek açılması? yöntemi kullanılmış; bunun yanında, ?tohumların doğrudan besin ortamına ekimi?, ?tohumlara ışıkta bakma? , ?tohumların sıvı besin ortamına ekimi? ve ?tohumlara yüzey sterilizasyonu yapılarak ekimi? yöntemi olmak üzere olmak üzere beş farklı yöntem denenmiştir. Deneme sonucunda, meyve başına elde edilen ortalama embriyo sayıları tanık olarak kullanılan tek tek açma yönteminde 3.3 ile en yüksek çıkmış, bunu sırayla 3.1 adet ile tohumlara ışıkta bakarak ve 2.4 adet ile tohumların hepsinin CP besin ortamına ekimi yöntemleri izlemiş fakat bu üç uygulama arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak önemli çıkmamıştır. Tüm tohumların sıvı ortama ekimi uygulamasında ise hiç embriyo gelişimi sağlanamamış ve yüksek oranda enfeksiyon sorunu meydana gelmiştir. Gerekli süre ile birlikte işçilik maliyeti dikkate alındığında ise en iyi uygulamanın tohumların ışıkta bakılarak ayrılması yöntemi olmuş, bunu tohumların doğrudan CP besin ortamına ekimi izlemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between the years 2007-2009 in Horticulture Department, Faculty of Agriculture, University of Çukurova. Genotype Y2 and Y3 selected from backcross three (BC3) population of Yuva melon genetic resources collected on the Department of Horticulture are allocated. In this study, different methods for embryo rescue were tested to find an easier, fast, economical and effective method. ?Inspecting the seeds one by one? was used as control treatment. Other four methods tested are ?sowing seeds direct nutrient media?,“inspecting seeds on the light”,“floating seeds on liquid media”and“ floating seeds on liquid media after surface sterilization?. Overcome of this study show that, there is no significant difference statistically between the methods ?Inspecting the seeds one by one?, ?sowing seeds direct CP nutrient media? and ”inspecting seeds on the light“ although the average number of embryos per fruit are slightly different (3.3, 2.4 and 3.1 respectively). No embryo production was obtained from liquid culture due to infection. When labor costs and time requied for embryo rescue taking into account, the best methods are ?sowing seeds direct CP nutrient media? and ”inspecting seeds on the light".