Adana Merkez Parkı kullanım yeteneği üzerine bir araştırma
An investigation on the usage capability of Adana Central Park
  1. Tez No: 244310
  2. Yazar: ERŞAN MENDERES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada amaç, Adana Merkez Parkı'nda halka sunulan mevcut kullanımların ve parkı iyileştirmeye yönelik halkın talep ettikleri kullanımların yetenek etki değerlerinin saptanarak bu doğrultuda parkın kullanım yeteneğindeki olası artışın belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada kullanılan anket yöntemi, rastlantısal olarak seçilen park kullanıcıları ile birebir görüşme yoluyla yapılmıştır. Parkın iyileştirmesine katkı sağlanabilecek kullanımların tercih yüzdeleri ile kullanım süreleri çarpılıp yetenek etki değerleri hesaplanmıştır. Bu hesaplama doğrultusunda parkın kullanım yeteneğini artırıcı önerilerin oluşturulması sağlanmıştır.Gerekli iyileştirme çalışması yapılması durumunda parkın kullanım yeteneğinde % 113,5 artış olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the potential increase in usage capability of The Adana Central Park with the defining capability impact values of current usages that are offered to public and the usages that are demanded by public for recruitment.The survey technique which was used in this study was done according to one to one oral interviews with the occupants that were selected in a random way. The capability impact values are calculated by multiplying the preference percent of usages that can contribute the recruitment of the park and the usage time period. According to this calculation the suggestions for improving usage capability of The Adana Central Park were provided.With this study the 113.5 % of potential increase on usage capability of The Adana Central Park was determined in case of the accomplishment of necessary recruitment studies.