Kızılyüksek krom yatağı'na (Aladağ) ait rezerv ve işletme yönteminin belirlenmesi
Determination of reserve and exploitation method of Kizilyüksek cromite ore (Aladağ)
  1. Tez No: 244317
  2. Yazar: METİN AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAHMUT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Kızılyüksek krom yatağının Micromine 11.0 programı ile modellemesi, rezerv ve tenör hesaplamaları, açık işletme ve yeraltı dizaynı yapılarak uygun işletme ve üretim yöntemine karar verilmeye çalışılmıştır. Karar verilen işletme ve üretim yönteminin önemine değinilmiştir. Düşük tenörlü az rezervlive/veya rezervi büyük maden yataklarının işletilebilmesi açısından modelleme çok önemlidir. Üç boyutlu maden yatağı modellemesi, işletme dizaynı ve üretim yöntemleri Kızılyüksek krom yatağındaki üç ocak üzerinde ayrı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, reserve and tenor calculation, suitable operation and production methods, open pit and underground operation have been trying to decide of ore deposite of Kızılyuksek chromite modeling with program Micromine 11.0. The importance of decided operation and production methods is touched. Modeling is very important about operating large ore deposite which low tenor, low reserveand/or high reserve. Three-dimensional modeling ore bed, operation design and production methods are evaluated separately on the three mines at the ore deposite of Kızılyuksek chromite.