Giresun ili, Bulancak ilçesinde üretilen ağaç işleri ve bitkisel örücülük ürünleri üzerinde bir araştırma
A Research conducted on the wood crafts and basketry in Bulancak province of Giresun
  1. Tez No: 8078
  2. Yazar: GÜL HATİCE KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi GİRESUN İLİ, BULANCAK İLÇESİNDE ÜRETİLEN A?AÇ İŞLERİ VE BİTKİSEL ÖRÜCÜLÜK ÜRÜNLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Gül Hatice KARAMAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mustafa ARLI 1989, Sayfa: 101 Jüri: Doç. Dr. Mustafa ARLI Prof.Dr.Firdevs KAYA Doç. Dr. Nevin AKTAŞ Köyde yaşayan nüfusun tarımdan arta kalan zamanla rını, boş işgüçlerini ve yöredeki tarımsal hammaddeleri değerlendirmek, elde ettikleri ürünleri hem günlük hayat larında kullanmak hemde fazlasını satarak ek gelir sağlamak amacıyla uğraştıkları köy el sanatları içinde ağaç işleri ve bitkisel örücülük önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye'de Doğu Karadeniz Bölgesi gerek çeşit zen ginliği, gerekse miktar açısından başta gelmektedir. Do^u Karadeniz kıyısındaki Giresun İli, Bulancak İlçesi ise ağaç işleri ve bitkisel örücülük ürünlerinin çeşitliliği, hammadde bolluğu ve yörede bu sanatla uğraşan çiftçilerin ikinci geçim kaynağını oluşturması açısından aı-aştırmaya değer ve önemli bulunmuştur.IV Bu araştırmada Giresun îli, Bulancak İlçesinde ağaç işlerinden elek, egercek, kaşık-kepçe, oklava, Sini Ayağı, Külek, Saksı, Tırmık, Kürek, Yayık ve Beşik yapıldığı be lirlenmiştir. Yörede üretilen bitkisel örücülük ürünleri ise harel-şelek, yassı kol sepetleri, yuvarlak kol sepet leri, sele, fındık sepeti ve üzüm sepetidir. Bu ürünlerin üretim tekniği ve kullanım alanları da araştırmanın konusunu oluşturmuştur. Ağaç işleri ve bitkisel örücülük ürünlerinin yapı mında kullanılan araç ve gereçler saptanırken hammadde ola rak deviz, sarıçam, gürgen, kayın, fındık, kestane, kızıl ağaç, meşe, orman gülü, şimşir, doğu ladini' nden yararlanıl dığı belirlenmiştir. Ayrıca araştırmada bu sanatlarla uğraşan çiftçilerin bazı özellikleri/ sorunları ve elde edilen ürünlerin turistik- hediyelik eşya olabilirlik özellikleri saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ağaç İşleri, Bitkisel örücülük
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH CONDUCTED ON THE WOOD CRAFTS AND BASKETRY IN BULANCAK PROVINCE OF GİRESUN Gül Hatice KARAMAN Ankara üniversty Graduate Scholl of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor : Assoc. Prof.Mustafa ARLI 1989, Page 101 Jurry: Assoc. Prof.Mustafa ARLI Prof.Firdevs KAYA. Assoc. Prof. Nevin AKTAŞ In order to utilize the spare time of the villagers, the handicrafts wW««.h provide extra income take a good part of the village handicrafts. Eastern Black Sea Region of Turkey have a leading role not only in amount but also in verification.lt has been of importance to find out that Bulancak province of Giresun in the Eastern Black Sea has ample raw material and people utilizing this handicraft for additional income. The research has found out that Bulancak province of Giresun has a number of different items produced for different purposes. The production tecniques and usage purposes and within the scope of this research.VI Among the raw material used pine, beech tree, nut tree, chesanut, hornbeam, oak and box wood had been used. In addition to the above mentioned fields the prob lems of the farmers, their characteristics and the possi bilities of facilitating these outputs, as touristic souvenirs has been studied. KEY WORDS : Wood Crafts, Basketry