Reaktif kırmızı 195 azo boyarmaddesinin ileri oksidasyon yöntemleriyle parçalanması
Degradation of reactive red 195 azo dye by advanced oxidation processes
- Tez No: 244322
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Reaktif Kırmızı 195 monoazoik azo boyar maddesinin ozonlama (O3), homojen fotokatalitik ozonlama (O3/UV), heterojen fotokatalitik ozonlama (O3/UV/TiO2) prosesleri kullanılarak parçalanması araştırıldı. Her bir oksidasyon işlemi için TOC ve renk giderimi saptandı. Yapılan deneylerde pH, RR195 derişimi ve TiO2 `in miktarı gibi parametrelerin etkisi araştırıldı. Deneyler camdan yapılmış 300 mL' lik bir reaktörde gerçekleştirildi ve ışık kaynağı olarak 365 nm dalga boyunda ışıma veren UV lambası kullanıldı. Yapılan deneyler sonunda 100 mg/L boya konsantrasyonu, ozonlamada pH 11, O3/UV/TiO2 sisteminde pH 7 ve 1 g/L TiO2 miktarı optimum şartlar olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In thesis, the degradation of monoazoic azo dye Reactive Red 195 was investigated using processes in three groups: processes based on the application of ozone (O3), oxidation systems based on UV light (homogeneous photocatalysis) and processes deriving from the heterogeneous photocatalysis (using TiO2). Colour and TOC removals were considered for each oxidation system. All treatment methodologies have been compared in terms of the dependence on several experimental parameters like pH, dye concentration and amount of catalyst (TiO2) on reaction efficiency. Experiments were realized in reactor of 300 mL capacity made of glass and as of light source UV lamp in 365 nm wavelength was used. The results showed that 100 mg/L dye concentration, pH 11 on ozonation, pH 7 on O3/UV/TiO2 processes and 1.0 g/L TiO2 amount were determined as optimum conditions.